Stomatologická poradňa

MDDr. Andrea Hrubá

V roku 2020 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v Bratislave a v rámci projektu Zápisník zubárky sa venuje rôznym témam týkajúcich sa zubov a dentálnej hygieny.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Andrea Hrubá vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.

Dobrý deň! Pre dvojročné dieťa je vhodná kefka s malou hustou hlavičkou a mäkkými rovno zastrihnutými vláknami. Na dočisťovanie zadných zúbkov sa oplatí mať v zásobe jednozväzkovú kefku, s ktorou sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta. Mnoho mamičiek dokonca používa jednozväzkovú kefku na všetky zúbky. Ak sa niekde zuby dieťaťu dotýkajú, treba použiť na čistenie šabličku. Pastu by som zvolila určite fluoridovanú, ak dieťa nevie vypľúvať, tak len vo veľkosti ryžového zrniečka. Vo veku 3 roky by som prešla na zubnú pastu biela perla® :kids. Obsahuje fluoridy, xylitol a enzým glukózo-oxidázu na udržiavanie správnej bakteriálnej rovnováhy. A ako bonus, žuvačková príchuť je u detí naozaj obľúbená.

Tehotenstvo prináša mnoho zmien. Zvýšená hladina hormónov v tehotenstve spôsobuje tehotenskú gingivitídu. Po pôrode zväčša krvácanie a opuch ďasien spontánne vymizne. Ak vám krvácanie ďasien a opuch pretrváva, určite je potrebné nechať sa vyšetriť v zubnej ambulancii. Za krvácaním ďasien môže stáť zubný kameň alebo nedostatočne odstránený povlak. Ak vám môžem poradiť, najprv navštívte zubného lekára a dentálnu hygienu. Ak budete mať zuby vyčistené, zamerajte sa na správnu techniku čistenia a správny výber zubnej pasty. Vyskúšať môžete napríklad aj zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace ženy od bielej perly.

Mŕtvy zub, pokiaľ má správne ošetrené zubné kanáliky, by vás bolieť nemal. Niekedy sa stane, že pri nesprávne ošetrených kanálikoch zub bolí, vtedy je potrebné podstúpiť reendodontické vyšetrenie. Ak vás zub bolí pri zahryznutí, je možné, že vám len zavadzia plomba. Zahladenie výplne môže problém vyriešiť, a preto určite navštívte svojho zubného lekára.

Dobrý deň, pokiaľ je kaz viditeľný natoľko, že ho ako laik vidíte voľným okom, tak až taký maličký pravdepodobne nebude. Nechajte si zub vyšetriť u zubára, z vnútornej strany, kam bežne nevidíte, pretože môže byť viac viditeľný ako spredu. Pokiaľ sa naozaj jedná o začínajúci zubný kaz v sklovine a je možné ho mineralizovať, zvýšte hygienu a používajte prípravky s obsahom fluoridov. Zábrus medzizubného priestoru neodporúčam, pri zväčšení medzierky medzi zubami sa vám do nej môže zachytávať jedlo. Existujú však aj metódy, s ktorými vieme ošetriť začínajúci zubný kaz infiltráciou živice do porušenej štruktúry skloviny.

Oxid dusný je jedným zo spôsobov sedácie, no pri mojej práci ho nepoužívam. V prípade nutnosti je možné ošetrenie v sedácii alebo celkovej anestéze.

Žuvanie tabaku je jedným z rizikových faktorov vzniku karcinómu ústnej dutiny. Riziko vzniku karcinómu pľúc pri žuvaní tabaku je nižšie ako u klasických cigariet, no vkladanie tabaku medzi zuby a ďasná pôsobí ako neustála iritácia sliznice. Takýto stimul môže vyvolať predrakovinové zmeny a v prípade pokračujúcej iritácie môžu vyústiť do rakoviny ústnej dutiny, jazyka a hltanu. Tieto formy sú nebezpečné, pretože na hlave je veľmi veľa lymfatických uzlín a rakovinové bunky sa šíria ďalej do tela.

Existuje viac druhov bielych fľakov.  Môžu to byť vrodené biele škvrny a získané biele škvrny. Pokiaľ sú škvrnky v blízkosti ďasna a zhoršujú sa, pravdepodobne sa jedná o začínajúci zubný kaz a je potrebné zvýšiť hygienu ústnej dutiny. Dôležitá je fluoridovaná zubná pasta. biela perla má pre deti dva druhy pást. Ak máte ale pocit, že biele škvrnky raz na zuboch sú a inokedy nie, môžu mať súvislosť s dýchaním cez ústa. Vtedy sklovina v niektorých miestach uschne a javí sa svetlejšia a fľakatá. Riešením je odsledovanie dýchania nosom.

Mnoho tehotných žien má kvôli zvýšenej hladine hormónov tehotenskú gingivitídu, čiže zápal ďasien. V prvom rade navštívte dentálnu hygienu, aby sa vám odstránili nánosy povlaku, pigmenty a zubný kameň. Následne môžete vyskúšať pastu od bielej perly :pre tehotné a dojčiace mamy v kombinácii s veľmi jemnou kefkou. Pasta obsahuje zložky, ktoré napomáhajú v boji so zapálom ďasien. Po pôrode by sa mala hladina hormónov ustáliť a zápal by mal vymiznúť.

Zápal ďasien môže mať mnoho príčin. Najčastejšou príčinou vzniku zapálu ďasien je nedostatočne odstránený zubný povlak a kameň. Doma sa ho nezbavíte, navštívte najprv dentálnu hygienu. Keď budete mať zúbky čisté, tak môžete dostať zápal pod kontrolu a zbaviť sa ho raz a navždy pomocou mäkkej kefky a správnej techniky čistenia. Zo zubných pást by som na vašom mieste vyskúšala bielu perlu proti paradontóze, je veľmi jemná a obsahuje repík, šalviu a harmanček. Tieto bylinky pôsobia protizápalovo.

Zadné zuby sú veľmi často pigmentované pigmentami z čajov a kávy. Žltá farba môže byť aj nahromadený zubný povlak. Navštívte dentálnu hygienu, aby vám zafarbenie profesionálne vyčistili. Následne zvýšte starostlivosť o zadné zuby používaním jednozväzkovej kefky. V kombinácii s pastou so strednou abrazivitou docielite zníženie tvorby pigmentov a povlaku. Vhodné sú pre vás pasty od bielej perly :bamboo carbon&aloe, :coconut alebo zubná pasta :pre fajčiarov.

Dobrý deň, praskanie v kĺbe pri zívaní a jedení môže signalizovať problém s diskom temporomandibulárneho kĺbu. Bolesť v pokoji by ste nemali ignorovať, symptómy sa môžu zhoršiť. Odporúčam Vám navštíviť špecialistu na temporomandibulárny kĺb, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia a nastaví liečbu. Pri včasnej diagnostike a liečbe veľa pacientov dosahuje dobré výsledky.

Dobrý deň, endodonticky ošetrený zub by mal mať vyplnené kanáliky v celej svojej dĺžke, pretože len takto ošetrený zub má hermeticky uzavretý koreňový systém. Malá bublinka naozaj nemusí po dôkladnom vydezinfikovaní kanálika spôsobovať žiadne problémy, no v niektorých prípadoch môže byť zdrojom problémov, preto vám na vašu otázku takto cez internet neviem odpovedať.

Dobrý deň, z vášho popisu nerozumiem, či vás pobolieva zub, ktorý je obrúsený a je na ňom korunka alebo zub, z ktorého vám odstraňovali zubný kameň. Pulzujúca bolesť však väčšinou znamená zápal zubnej drene, odporúčam preto návštevu zubného lekára pre dôkladnejšiu diagnostiku. Ak sa vaše ťažkosti začali 3 dni po dentálnej hygiene, nemusia mať žiadny súvis s absolvovanou dentálnou hygienou.

Dobrý deň, s akýmkoľvek bielením sa všeobecne odporúča počkať, pokiaľ sa v ústach  nachádza ranka, aby nedošlo ku kontaktu bieliaceho činidla s poranenou sliznicou.

Dobrý deň, k poškodeniu plomby na prednom zube by nemalo dôjsť, avšak majte na pamäti, že žiadne bielenie nevybieli plomby, korunky ani fazety. Pred bielením musíte počítať s tým, že môže vzniknúť farebný kontrast medzi vybieleným zubom a plombou. V prípade akéhokoľvek bielenia sa následne plomby na predných zuboch vymieňajú za svetlejšie kvôli estetickej stránke.

Dobrý deň, všeobecne sa s akýmkoľvek bielením odporúča počkať až do ukončenia čeľustnoortopedickej liečby. Udržiavať zúbky čisté je často pri nosení strojčeka náročné a hrozí riziko vzniku demineralizácií v okolí zámkov/attachmentov, zvolila by som radšej pastu, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň aj hydroxyapatit. V portfóliu biela perla je to pasta “sensitive whitening” alebo “zdravé ďasná”. Obsahujú v istej koncentrácii enzým glukóza oxidáza, ktorý napomáha udržať zuby prirodzene biele. Aktuálne by som sa však zamerala na remineralizáciu skloviny a s bielením počkala.

Dobrý deň, je veľmi veľa druhov bielení zubov. Peroxidové bielenie je možné absolvovať raz za niekoľko rokov pod dohľadom dentálneho hygienika . Čo sa týka ostatných druhov bielení, výrobca vždy udáva minimálny časový odstup medzi jednotlivými bieleniami. Tento interval odporúčam dodržiavať a neexperimentovať so skracovaním času medzi jednotlivými aplikáciami, aby ste si nepoškodili sklovinu.
Dobrý deň, bielenie sa odporúča od 18 roku života. V prípade vrodených farebných zmien to môže byť aj skôr, ale až po dohode s lekárom a so súhlasom zákonného zástupcu.
Fluoridy môžu spôsobiť fluorózu zubov v prípade nadmerného príjmu fluoridov do 8 roku života. Deje sa tak napríklad pri prehnanej nadmernej aplikácii zubnej pasty počas čistenia, alebo ak sú fluoridy zároveň prijímané aj z iných zdrojov, napríklad pri užívaní perorálnych fluoridových tabliet. Po tomto časovom období je vývoj zubov ukončený a fluoridy zafarbenie zubov nespôsobia. Musím však dodať, že detské fluoridované pasty dávkované podľa odporúčaní fluorózu zubov nespôsobia. V iných krajinách je fluoridovaná aj pitná voda, soľ alebo mlieko, my na Slovensku však takéto opatrenia nemáme, a preto sú fluoridové pasty vhodným pomocníkom pri prevencii zubného kazu.
Dobrý deň, pokiaľ máte problém so zubnými kazmi, v prvom rade by som vám odporučila návštevu zubára, aby sa na vaše návyky, zvyky a aj zlozvyky v čistení pozrel odborník. Môžete si zuby umývať 2x denne, no ak máte zlú techniku, nikdy ich nevyčistíte dokonale. Čisté zuby sa totiž nekazia. Podobný problém môže byť aj u vašej dcérky, pretože zubný kaz dedičný nie je. Zo zubných pást by som si vybrala takú, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň hydroxyapatit, aby sa mineralizovala sklovina čo najviac. Je to napríklad pasta sensitive whitening alebo pasta zdravé ďasná od bielej perly. Mierne sa zložením líšia, ak máte aj problém s ďasnami, siahla by som po paste zdravé ďasná.

Dobrý deň! Parodontitída je multifaktoriálne ochorenie, ktorého liečba patrí do rúk lekára. V prvom rade vám odporúčam návštevu špecialistu, parodontológa, ktorý zhodnotí stav vašej kosti a rýchlosť postupu ochorenia. Zo zubných pást je vhodné ako doplnok liečby používať pastu biela perla :zdravé ďasná. Obsiahnutý dusičnan draselný obturuje dentínové kanáliky obnažených krčkov a znižuje tým citlivosť na studené a horúce. Bylinkové extrakty pôsobia protizápalovo. V paste je pridaný aj enzým glukóza oxidáza, ktorý pomáha udržiavať zuby prirodzene biele. Pokiaľ by sa stalo, že aj po mesiaci používania pasty citlivosť v istej miere pretrváva, lekár vám môže zubné krčky zalakovať s lakom.

Dobrý deň. Žiadne bielenie, či u zubára, domáce peroxidové alebo neperoxidové, nevybieli plomby. Dokonca ani protetické práce ako korunky, mostíky a fazety sa bielením vybieliť nedajú. Ak si chcete vybieliť zuby, tak môžete, no v takomto prípade bude potom potrebná výmena plomby na dorobenom zube za svetlejší odtieň.

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné pátrať po príčine, prečo sa synovi tvoria opakovane afty v ústach. Je to najčastejšie ochorenie ústnej sliznice, veľmi časté u detí. Vyšetriť by mal syna zubár, aby sa pozrel, že nemá v ústach ostré hrany zubov zraňujúce sliznicu. Príčina vzniku áft nie je dodnes úplne známa, pretože je mnoho vyvolávateľov tohto ochorenia. Ak sa afty opakujú, je vhodné aj imunoalergologické vyšetrenie. Zvolila by som na potieranie prírodný bylinný roztok, prípadne gélik na zmiernenie bolesti. Konkrétne produkty vám však viem odporučiť až po vyšetrení, každému môže vyhovovať niečo iné.

Dobrý deň, káva a čaj nespôsobujú zubný kameň. Zubný kameň tvoria prakticky nánosy zubného povlaku, ktorý sa vplyvom slín zmineralizoval a stvrdol. Kameň vám odstránia na dentálnej hygiene, no skúste si zaobstarať jednozväzkovú kefku a detektor zubného povlaku. Detektorom povlaku zafarbíte zubný povlak a dočistíte ho s jednozväzkovou kefkou. Pravidelným dôkladným odstaňovaním povlaku nestihne zmineralizovať a zubného kameňa budete mať oveľa menej. Pastu by som si na Vašom mieste vybrala abrazívnejšiu, so stredným RDA, napríklad :bamboo carbon & aloe.

Dobrý deň. Biele fluorózové škvrny sa nevytvoria z fluoridovanej pasty v priebehu troch minút pri čistení. Fluoróza vzniká dlhodobo počas vývoja zubov pri enormnom príjme fluoridov. Vtedy sa fluoridy zabudujú do tkaniva a zub sa fľakatý už prerezáva. Na Slovensku však nemáme fluoridovanú pitnú vodu, mlieko a ani soľ ako v iných krajinách, preto je riziko vzniku fluorózy minimálne. Z vášho popisu sa bude skôr jednať o demineralizácie. Po dôkladnejšom vyčistení zubov ste zotreli povlak a pod ním sa nachádzala demineralizovaná sklovina. Zvýšila by som hygienu a dokúpila prípravok určený na demineralizácie podľa veku dieťaťa. Zubnú pastu by som zvolila fluoridovanú, biela perla má zaujímavé detské pasty s bohatým zložením a pozitívnym vplyvom na detskú sklovinu.

Dobrý deň, aplikácia ústnej vody po vyčistení nie je nevyhnutná. Je to však zaujímavý doplnok ústnej hygieny, ktorý napríklad napomôže bojovať proti zápalu ďasien a dodá zubom ďalšie fluoridy. Napríklad ako ústna voda s obsahom kurkumy od biela perla®. Dlhodobá prehnaná aplikácia ústnych vôd s obsahom agresívnych látok môže mať opačný efekt a narušiť mikrobiálne osídlenie ústnej dutiny, a preto si treba ústnu vodu dôkladne vybrať.

Dobrý deň, nedá sa povedať, či je lepšia elektrická alebo manuálna zubná kefka, pretože s oboma si dokážete vyčistiť dokonale zuby a pri nesprávnej technike si s oboma dokážete nechať na zuboch povlak. Pravdou je, že mnohým pacientom elektrické kefky veľmi pomáhajú a vidíme v ambulancii zlepšenie v hygiene. Je možné takéto kefky používať dlhodobo.

Dobrý deň, pojem „slabšia sklovina“ môže znamenať veľa vecí a neviem, či si mám predstaviť popraskanú sklovinu, zubné erózie, abrázie alebo iné defekty. Pokiaľ nemáte viditeľne poškodené zuby, skúste používať zubnú pastu s nízkym RDA. V portfóliu biela perla® nájdete mnoho pást s nízkou abrazivitou. Ak sú však defekty viditeľné a obťažujú vás, tak je na mieste spýtať sa zubného lekára na zubné korunky.

Dobrý deň, samotné UV svetlo nebieli zuby, používalo sa voľakedy v ambulanciách ako aktivátor bieliacich činidiel, v dnešnej dobe sa však už od použitia UV lámp upúšťa. Domáce pomôcky s UV svetlom sú väčšinou bez efektu, preto by som zvolila len kvalitnú pastu, biela perla má všetky pasty s enzýmom glukóza oxidáza a napomáha udržiavať prirodzene svetlú farbu zubov.

Dobrý deň, na klinike kde pracujem, problém so zubami nemá nikto. Správna kombinácia hygienických pomôcok a techniky čistenia zubov má veľký význam v prevencii ochorení a my sme toho dôkazom.

Dobrý deň, nepíšete vek dieťaťa, no po každom úraze je potrebná návšteva zubnej ambulancie, ideálne aj s rtg, aby sa vylúčila prípadná fraktúra koreňa mliečneho zuba. Zubár skontroluje aj okolité tkanivá a kývavosť zuba.

Dobrý deň, svetlohnedé fľaky sú pravdepodobne len čajové usadeniny na vašej sklovine. Odporučila by som vám dentálnu hygienu a ako prevenciu opätovného zafarbenia si do výbavy zaobstarajte jednozväzkovú kefku. Pastu by som zvolila mierne abrazívnejšiu, pokojne biela perla :pre tehotné a dojčiace mamy, má stredné RDA a obsahuje ružový íl.

Dobrý deň, korunka pokrýva celú korunku vášho zuba, fazeta len prednú časť. Na mŕtvy zub je ideálne dať si korunku, pretože zub časom zostane krehký. Niektorí ľudia kvôli estetike volia kombináciu koruniek a faziet.

Dobrý deň, bielenie peroxidom sklovinu nezničí, zuby môžu byť po bielení ale citlivé, preto je ideálne si po bielení zaobstarať pastu s obsahom hydroxyapatitu a v ambulancii na zuby naniesť remineralizačný gél. Vhodnou môže byť aj pasta biela perla :sensitive whitening, obsahuje hydroxyapatit, fluoridy a má veľmi nízku abrazivitu.

Dobrý deň, bielenie u zubára je najefektívnejšie a aj najdlhšie vydrží. Cena často zahŕňa viac návštev, bielenie v ambulancii, domáce nosiče na gél a striekačky s bieliacim gélom na doma. Existujú aj domáce produkty, ktoré vám vybielia zuby, no zvolila by som iba také, ktoré majú overenú bezpečnosť klinickým testovaním. Dodržiavajte vždy pokyny výrobcu a zaujímajte sa o to, či bol produkt testovaný. Napríklad produkty na domáce bielenie, biela perla® :systém na domáce bielenie zubov a :bieliace pero, prešli dôkladným klinickým skúšaním a sú vhodnou alternatívou na domáce bielenie zubov.