Stomatologická poradňa

MDDr. Andrea Hrubá

V roku 2020 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v Bratislave a v rámci projektu Zápisník zubárky sa venuje rôznym témam týkajúcich sa zubov a dentálnej hygieny.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Andrea Hrubá vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.

Dobrý deň! Pre dvojročné dieťa je vhodná kefka s malou hustou hlavičkou a mäkkými rovno zastrihnutými vláknami. Na dočisťovanie zadných zúbkov sa oplatí mať v zásobe jednozväzkovú kefku, s ktorou sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta. Mnoho mamičiek dokonca používa jednozväzkovú kefku na všetky zúbky. Ak sa niekde zuby dieťaťu dotýkajú, treba použiť na čistenie šabličku. Pastu by som zvolila určite fluoridovanú, ak dieťa nevie vypľúvať, tak len vo veľkosti ryžového zrniečka. Vo veku 3 roky by som prešla na zubnú pastu biela perla® :kids. Obsahuje fluoridy, xylitol a enzým glukózo-oxidázu na udržiavanie správnej bakteriálnej rovnováhy. A ako bonus, žuvačková príchuť je u detí naozaj obľúbená.

Tehotenstvo prináša mnoho zmien. Zvýšená hladina hormónov v tehotenstve spôsobuje tehotenskú gingivitídu. Po pôrode zväčša krvácanie a opuch ďasien spontánne vymizne. Ak vám krvácanie ďasien a opuch pretrváva, určite je potrebné nechať sa vyšetriť v zubnej ambulancii. Za krvácaním ďasien môže stáť zubný kameň alebo nedostatočne odstránený povlak. Ak vám môžem poradiť, najprv navštívte zubného lekára a dentálnu hygienu. Ak budete mať zuby vyčistené, zamerajte sa na správnu techniku čistenia a správny výber zubnej pasty. Vyskúšať môžete napríklad aj zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace ženy od bielej perly.

Mŕtvy zub, pokiaľ má správne ošetrené zubné kanáliky, by vás bolieť nemal. Niekedy sa stane, že pri nesprávne ošetrených kanálikoch zub bolí, vtedy je potrebné podstúpiť reendodontické vyšetrenie. Ak vás zub bolí pri zahryznutí, je možné, že vám len zavadzia plomba. Zahladenie výplne môže problém vyriešiť, a preto určite navštívte svojho zubného lekára.

Dobrý deň, pokiaľ je kaz viditeľný natoľko, že ho ako laik vidíte voľným okom, tak až taký maličký pravdepodobne nebude. Nechajte si zub vyšetriť u zubára, z vnútornej strany, kam bežne nevidíte, pretože môže byť viac viditeľný ako spredu. Pokiaľ sa naozaj jedná o začínajúci zubný kaz v sklovine a je možné ho mineralizovať, zvýšte hygienu a používajte prípravky s obsahom fluoridov. Zábrus medzizubného priestoru neodporúčam, pri zväčšení medzierky medzi zubami sa vám do nej môže zachytávať jedlo. Existujú však aj metódy, s ktorými vieme ošetriť začínajúci zubný kaz infiltráciou živice do porušenej štruktúry skloviny.

Oxid dusný je jedným zo spôsobov sedácie, no pri mojej práci ho nepoužívam. V prípade nutnosti je možné ošetrenie v sedácii alebo celkovej anestéze.

Žuvanie tabaku je jedným z rizikových faktorov vzniku karcinómu ústnej dutiny. Riziko vzniku karcinómu pľúc pri žuvaní tabaku je nižšie ako u klasických cigariet, no vkladanie tabaku medzi zuby a ďasná pôsobí ako neustála iritácia sliznice. Takýto stimul môže vyvolať predrakovinové zmeny a v prípade pokračujúcej iritácie môžu vyústiť do rakoviny ústnej dutiny, jazyka a hltanu. Tieto formy sú nebezpečné, pretože na hlave je veľmi veľa lymfatických uzlín a rakovinové bunky sa šíria ďalej do tela.

Existuje viac druhov bielych fľakov.  Môžu to byť vrodené biele škvrny a získané biele škvrny. Pokiaľ sú škvrnky v blízkosti ďasna a zhoršujú sa, pravdepodobne sa jedná o začínajúci zubný kaz a je potrebné zvýšiť hygienu ústnej dutiny. Dôležitá je fluoridovaná zubná pasta. biela perla má pre deti dva druhy pást. Ak máte ale pocit, že biele škvrnky raz na zuboch sú a inokedy nie, môžu mať súvislosť s dýchaním cez ústa. Vtedy sklovina v niektorých miestach uschne a javí sa svetlejšia a fľakatá. Riešením je odsledovanie dýchania nosom.

Mnoho tehotných žien má kvôli zvýšenej hladine hormónov tehotenskú gingivitídu, čiže zápal ďasien. V prvom rade navštívte dentálnu hygienu, aby sa vám odstránili nánosy povlaku, pigmenty a zubný kameň. Následne môžete vyskúšať pastu od bielej perly :pre tehotné a dojčiace mamy v kombinácii s veľmi jemnou kefkou. Pasta obsahuje zložky, ktoré napomáhajú v boji so zapálom ďasien. Po pôrode by sa mala hladina hormónov ustáliť a zápal by mal vymiznúť.

Zápal ďasien môže mať mnoho príčin. Najčastejšou príčinou vzniku zapálu ďasien je nedostatočne odstránený zubný povlak a kameň. Doma sa ho nezbavíte, navštívte najprv dentálnu hygienu. Keď budete mať zúbky čisté, tak môžete dostať zápal pod kontrolu a zbaviť sa ho raz a navždy pomocou mäkkej kefky a správnej techniky čistenia. Zo zubných pást by som na vašom mieste vyskúšala bielu perlu proti paradontóze, je veľmi jemná a obsahuje repík, šalviu a harmanček. Tieto bylinky pôsobia protizápalovo.

Zadné zuby sú veľmi často pigmentované pigmentami z čajov a kávy. Žltá farba môže byť aj nahromadený zubný povlak. Navštívte dentálnu hygienu, aby vám zafarbenie profesionálne vyčistili. Následne zvýšte starostlivosť o zadné zuby používaním jednozväzkovej kefky. V kombinácii s pastou so strednou abrazivitou docielite zníženie tvorby pigmentov a povlaku. Vhodné sú pre vás pasty od bielej perly :bamboo carbon&aloe, :coconut alebo zubná pasta :pre fajčiarov.

Dobrý deň, praskanie v kĺbe pri zívaní a jedení môže signalizovať problém s diskom temporomandibulárneho kĺbu. Bolesť v pokoji by ste nemali ignorovať, symptómy sa môžu zhoršiť. Odporúčam Vám navštíviť špecialistu na temporomandibulárny kĺb, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia a nastaví liečbu. Pri včasnej diagnostike a liečbe veľa pacientov dosahuje dobré výsledky.

Dobrý deň, endodonticky ošetrený zub by mal mať vyplnené kanáliky v celej svojej dĺžke, pretože len takto ošetrený zub má hermeticky uzavretý koreňový systém. Malá bublinka naozaj nemusí po dôkladnom vydezinfikovaní kanálika spôsobovať žiadne problémy, no v niektorých prípadoch môže byť zdrojom problémov, preto vám na vašu otázku takto cez internet neviem odpovedať.

Dobrý deň, z vášho popisu nerozumiem, či vás pobolieva zub, ktorý je obrúsený a je na ňom korunka alebo zub, z ktorého vám odstraňovali zubný kameň. Pulzujúca bolesť však väčšinou znamená zápal zubnej drene, odporúčam preto návštevu zubného lekára pre dôkladnejšiu diagnostiku. Ak sa vaše ťažkosti začali 3 dni po dentálnej hygiene, nemusia mať žiadny súvis s absolvovanou dentálnou hygienou.

Dobrý deň, s akýmkoľvek bielením sa všeobecne odporúča počkať, pokiaľ sa v ústach  nachádza ranka, aby nedošlo ku kontaktu bieliaceho činidla s poranenou sliznicou.

Dobrý deň, k poškodeniu plomby na prednom zube by nemalo dôjsť, avšak majte na pamäti, že žiadne bielenie nevybieli plomby, korunky ani fazety. Pred bielením musíte počítať s tým, že môže vzniknúť farebný kontrast medzi vybieleným zubom a plombou. V prípade akéhokoľvek bielenia sa následne plomby na predných zuboch vymieňajú za svetlejšie kvôli estetickej stránke.

Dobrý deň, všeobecne sa s akýmkoľvek bielením odporúča počkať až do ukončenia čeľustnoortopedickej liečby. Udržiavať zúbky čisté je často pri nosení strojčeka náročné a hrozí riziko vzniku demineralizácií v okolí zámkov/attachmentov, zvolila by som radšej pastu, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň aj hydroxyapatit. V portfóliu biela perla je to pasta “sensitive whitening” alebo “zdravé ďasná”. Obsahujú v istej koncentrácii enzým glukóza oxidáza, ktorý napomáha udržať zuby prirodzene biele. Aktuálne by som sa však zamerala na remineralizáciu skloviny a s bielením počkala.

Dobrý deň, je veľmi veľa druhov bielení zubov. Peroxidové bielenie je možné absolvovať raz za niekoľko rokov pod dohľadom dentálneho hygienika . Čo sa týka ostatných druhov bielení, výrobca vždy udáva minimálny časový odstup medzi jednotlivými bieleniami. Tento interval odporúčam dodržiavať a neexperimentovať so skracovaním času medzi jednotlivými aplikáciami, aby ste si nepoškodili sklovinu.
Dobrý deň, bielenie sa odporúča od 18 roku života. V prípade vrodených farebných zmien to môže byť aj skôr, ale až po dohode s lekárom a so súhlasom zákonného zástupcu.
Fluoridy môžu spôsobiť fluorózu zubov v prípade nadmerného príjmu fluoridov do 8 roku života. Deje sa tak napríklad pri prehnanej nadmernej aplikácii zubnej pasty počas čistenia, alebo ak sú fluoridy zároveň prijímané aj z iných zdrojov, napríklad pri užívaní perorálnych fluoridových tabliet. Po tomto časovom období je vývoj zubov ukončený a fluoridy zafarbenie zubov nespôsobia. Musím však dodať, že detské fluoridované pasty dávkované podľa odporúčaní fluorózu zubov nespôsobia. V iných krajinách je fluoridovaná aj pitná voda, soľ alebo mlieko, my na Slovensku však takéto opatrenia nemáme, a preto sú fluoridové pasty vhodným pomocníkom pri prevencii zubného kazu.
Dobrý deň, pokiaľ máte problém so zubnými kazmi, v prvom rade by som vám odporučila návštevu zubára, aby sa na vaše návyky, zvyky a aj zlozvyky v čistení pozrel odborník. Môžete si zuby umývať 2x denne, no ak máte zlú techniku, nikdy ich nevyčistíte dokonale. Čisté zuby sa totiž nekazia. Podobný problém môže byť aj u vašej dcérky, pretože zubný kaz dedičný nie je. Zo zubných pást by som si vybrala takú, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň hydroxyapatit, aby sa mineralizovala sklovina čo najviac. Je to napríklad pasta sensitive whitening alebo pasta zdravé ďasná od bielej perly. Mierne sa zložením líšia, ak máte aj problém s ďasnami, siahla by som po paste zdravé ďasná.

Dobrý deň, k poškodeniu plomby na prednom zube by nemalo dôjsť, avšak majte na pamäti, že žiadne bielenie nevybieli plomby, korunky ani fazety. Pred bielením musíte počítať s tým, že môže vzniknúť farebný kontrast medzi vybieleným zubom a plombou. V prípade akéhokoľvek bielenia sa následne plomby na predných zuboch vymieňajú za svetlejšie kvôli estetickej stránke.

Dobrý deň, s akýmkoľvek bielením sa všeobecne odporúča počkať, pokiaľ sa v ústach  nachádza ranka, aby nedošlo ku kontaktu bieliaceho činidla s poranenou sliznicou.

Dobrý deň, endodonticky ošetrený zub by mal mať vyplnené kanáliky v celej svojej dĺžke, pretože len takto ošetrený zub má hermeticky uzavretý koreňový systém. Malá bublinka naozaj nemusí po dôkladnom vydezinfikovaní kanálika spôsobovať žiadne problémy, no v niektorých prípadoch môže byť zdrojom problémov, preto vám na vašu otázku takto cez internet neviem odpovedať.

Zadné zuby sú veľmi často pigmentované pigmentami z čajov a kávy. Žltá farba môže byť aj nahromadený zubný povlak. Navštívte dentálnu hygienu, aby vám zafarbenie profesionálne vyčistili. Následne zvýšte starostlivosť o zadné zuby používaním jednozväzkovej kefky. V kombinácii s pastou so strednou abrazivitou docielite zníženie tvorby pigmentov a povlaku. Vhodné sú pre vás pasty od bielej perly :bamboo carbon&aloe, :coconut alebo zubná pasta :pre fajčiarov.

Zadné zuby sú veľmi často pigmentované pigmentami z čajov a kávy. Žltá farba môže byť aj nahromadený zubný povlak. Navštívte dentálnu hygienu, aby vám zafarbenie profesionálne vyčistili. Následne zvýšte starostlivosť o zadné zuby používaním jednozväzkovej kefky. V kombinácii s pastou so strednou abrazivitou docielite zníženie tvorby pigmentov a povlaku. Vhodné sú pre vás pasty od bielej perly :bamboo carbon&aloe, :coconut alebo zubná pasta :pre fajčiarov.

Zápal ďasien môže mať mnoho príčin. Najčastejšou príčinou vzniku zapálu ďasien je nedostatočne odstránený zubný povlak a kameň. Doma sa ho nezbavíte, navštívte najprv dentálnu hygienu. Keď budete mať zúbky čisté, tak môžete dostať zápal pod kontrolu a zbaviť sa ho raz a navždy pomocou mäkkej kefky a správnej techniky čistenia. Zo zubných pást by som na vašom mieste vyskúšala bielu perlu proti paradontóze, je veľmi jemná a obsahuje repík, šalviu a harmanček. Tieto bylinky pôsobia protizápalovo.

Dobrý deň, aká zubná pasta a aká zubná kefka je vhodná pre dvojročné dieťa? Mala by zubná pasta obsahovať aj fluorid? Vopred dakujem za odpoveď. - Veve

 “Dobrý deň. Pre dvojročné dieťa je vhodná kefka s malou hustou hlavičkou a mäkkými, rovno zastrihnutými vláknami. Na dočisťovanie zadných zúbkov sa oplatí mať v zásobe jednozväzkovú kefku, dostanete sa s ňou aj na ťažšie dostupné miesta. Mnoho mamičiek dokonca používa jednozväzkovú kefku na všetky zúbky. Ak sa niekde zuby dieťaťu dotýkajú, treba použiť na čistenie šabličku. Pastu by som zvolila určite fluoridovanú, ak dieťa nevie vypľúvať, tak len vo veľkosti ryžového zrniečka. Vo veku 3 roky by som prešla na zubnú pastu Biela perla:junior. Obsahuje fluoridy, xylitol, enzým glukóza-oxidáza na udržiavanie správnej bakteriálnej rovnováhy. A ako bonus, žuvačková príchuť je naozaj obľúbená u detí.”