Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dobrý deň, pred vyše pol rokom mi chirurgicky odstránili osmičku, bol tam zápal a bolel. Hojenie bolo úplne v pohode, bez komplikácií a užívala som aj antibiotiká. Po pol roku mi z miesta odstránenia osmičky začal vytekať hnis, išla som k zubárovi a zistil podľa RTG začínajúci zápal pod 7. Zub vytrhol, vyčistil a rana sa pekne zahojila bez komplikácií. Už je to mesiac po vytrhnutí stoličky a dnes som sa zobudila s tým, že tam mám zase zápal a bielu bodku z hnisom. K zubárovi sa dostanem. 

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, dnes som išla k zubárke pre bolesti osmičky, ktorá mi vyšla. Pani zubárka mi ju išla trhať, ale pri podávaní injekcie (lokálnej anestézy) mi pretrhla cievu a hneď do minúty som opuchla. Vytrhla mi korunku, ku koreňu sa pre opuch nedostala a poslala ma domov s antibiotikami, že sa mám dostaviť, keď to odpuchne. Ja mám teraz chodiť týždeň opuchnutá a s boľavým zubom (koreňom)? Je toto normálny postup? Čo mám robiť ďalej prosím? Celé líce mám opuchnuté a fialové kvôli jej nedopatrnosti. Som neskutočne nahnevaná, že celý týždeň budem chodiť s opuchnutým fialovým lícom kvôli tomu, že pochybila pani zubárka. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň! Moje problémy so zubami začali presne pred rokom. Mala som jednu pani zubárku, s ktorou som nebola spokojná, nakoľko mi výžy pri preventívkach tvrdila, že je všetko v poriadku. Lekára som zmenila, lebo som mala bolesti viacerých zubov, čo ona neriešila. Terajší lekár je dobrý, len ja mám problémové zuby. Najprv mi robil endodonciu na ľavej dolnej 6, neúspešne. Zub musel ísť von, nakoľko aj po troch mesiacoch bolel na zahryz, aj na dotyk. To isté bolo s vedľajšou sedmičkou. Po vytiahnutí oboch bol cca mesiac pokoj, no stále ma pobolievala polovica tváre, ucho i krk. Bola som odoslaná na neurológiu, ORL, rontgeny, aj 3D scany…všetko bolo v poriadku, nič sa nezistilo, akurát to, že mám rozdielne kĺby a tie môžu spôsobovať bolesť. Na čelustnú ortopédiu som objednaná až o mesiac. Okrem toho mám na horných zuboch kazy, ktoré sme chceli s lekárom riešiť, keď sa to trocha ukľudní. Pred mesiacom mi spravil plombu na ľavej hornej 5, 6 a 7. Odkedy to opravil, je to horšie. 6 je citlivá na studené veci, dokonca aj na vzduch, keď sa nadýchnem… Na tejto strane už vlastne nemám spodné zuby, tak neviem, či aj na zahryz, ale na poklopkanie nebolí. Zase ma začalo boliet celé líce, ucho a bolesti vystreľujú až do spánku. Bolesť je skôr taká tupá, nie celý deň rovnaká. Zatiaľ nemusím brať tabletky proti bolesti, ale príjemné to nie je. Niekedy mám pocit, že sa to zhoršuje a že si už predsa len tabletku dám, ale zatiaľ je bolesť znesiteľná. Hore mám ešte 8, ktorú zubár odporúčal vytrhnúť, nakoľko je ťažko prístupná na opravu, prípadne endodonciu, aj keď je celá prerezaná rovno, a tak neviem, či to môže robiť tá. Rontgen mi bol samozrejme zhotovený a nič tam nevidno. O dva týždne idem na dovolenku. Čo by ste mi odporučili spraviť? Robiť endodonciu na 6 alebo riesiť 8?  Riešiť to ešte pred dovolenkou alebo nejako vydržať, kým sa vrátim? Som už zúfalá, lebo problémy mám už rok a každý týždeň som u zubára. Bola by som rada, ak by ste mi mohli napísať aspoň váš názor ako postupovať. Ďakujem pekne a prajem pekný večer.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, pani doktorka. Rada by som Vás poprosila o názor…uvažujem o zhotovení zubnej náhrady, mostíka, z dôvodu chýbajúcich zubov. Medzi očným zubom a stoličkou mi chýbal jeden zub. Nakoľko za stoličkou už tiež nemám zuby, medzera medzi očným zubom a nasledujúcim (nie som si istá, či je to stolička) sa zväčšovala a teraz je tá medzera vo veľkosti cca dvoch chýbajúcich zubov. Riešila som to s mojou stomatologičkou a tá mi navrhla zbrúsiť očný zub a “stoličku” a tým pádom sa vyplní priestor chýbajúcich zubov. Mám len obavu, nakoľko je ten priestor veľký, či neskôr nebude za ten mostík zachádzať strava a hniť tam. Dá sa tá zubná náhrada nalepiť tak presne, aby tam priestor nevznikol? Nehrozí časom zlomenie toho medzipriestoru? Ďakujem za Váš názor.Dobrý deň, pani doktorka. Rada by som Vás poprosila o názor…uvažujem o zhotovení zubnej náhrady, mostíka, z dôvodu chýbajúcich zubov. Medzi očným zubom a stoličkou mi chýbal jeden zub. Nakoľko za stoličkou už tiež nemám zuby, medzera medzi očným zubom a nasledujúcim (nie som si istá, či je to stolička) sa zväčšovala a teraz je tá medzera vo veľkosti cca dvoch chýbajúcich zubov.

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.