Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.

Dobrý deň! Pre dvojročné dieťa je vhodná kefka s malou hustou hlavičkou a mäkkými rovno zastrihnutými vláknami. Na dočisťovanie zadných zúbkov sa oplatí mať v zásobe jednozväzkovú kefku, s ktorou sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta. Mnoho mamičiek dokonca používa jednozväzkovú kefku na všetky zúbky. Ak sa niekde zuby dieťaťu dotýkajú, treba použiť na čistenie šabličku. Pastu by som zvolila určite fluoridovanú, ak dieťa nevie vypľúvať, tak len vo veľkosti ryžového zrniečka. Vo veku 3 roky by som prešla na zubnú pastu biela perla® :kids. Obsahuje fluoridy, xylitol a enzým glukózo-oxidázu na udržiavanie správnej bakteriálnej rovnováhy. A ako bonus, žuvačková príchuť je u detí naozaj obľúbená.

Tehotenstvo prináša mnoho zmien. Zvýšená hladina hormónov v tehotenstve spôsobuje tehotenskú gingivitídu. Po pôrode zväčša krvácanie a opuch ďasien spontánne vymizne. Ak vám krvácanie ďasien a opuch pretrváva, určite je potrebné nechať sa vyšetriť v zubnej ambulancii. Za krvácaním ďasien môže stáť zubný kameň alebo nedostatočne odstránený povlak. Ak vám môžem poradiť, najprv navštívte zubného lekára a dentálnu hygienu. Ak budete mať zuby vyčistené, zamerajte sa na správnu techniku čistenia a správny výber zubnej pasty. Vyskúšať môžete napríklad aj zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace ženy od bielej perly.

Mŕtvy zub, pokiaľ má správne ošetrené zubné kanáliky, by vás bolieť nemal. Niekedy sa stane, že pri nesprávne ošetrených kanálikoch zub bolí, vtedy je potrebné podstúpiť reendodontické vyšetrenie. Ak vás zub bolí pri zahryznutí, je možné, že vám len zavadzia plomba. Zahladenie výplne môže problém vyriešiť, a preto určite navštívte svojho zubného lekára.

Dobrý deň, pokiaľ je kaz viditeľný natoľko, že ho ako laik vidíte voľným okom, tak až taký maličký pravdepodobne nebude. Nechajte si zub vyšetriť u zubára, z vnútornej strany, kam bežne nevidíte, pretože môže byť viac viditeľný ako spredu. Pokiaľ sa naozaj jedná o začínajúci zubný kaz v sklovine a je možné ho mineralizovať, zvýšte hygienu a používajte prípravky s obsahom fluoridov. Zábrus medzizubného priestoru neodporúčam, pri zväčšení medzierky medzi zubami sa vám do nej môže zachytávať jedlo. Existujú však aj metódy, s ktorými vieme ošetriť začínajúci zubný kaz infiltráciou živice do porušenej štruktúry skloviny.

Oxid dusný je jedným zo spôsobov sedácie, no pri mojej práci ho nepoužívam. V prípade nutnosti je možné ošetrenie v sedácii alebo celkovej anestéze.

Žuvanie tabaku je jedným z rizikových faktorov vzniku karcinómu ústnej dutiny. Riziko vzniku karcinómu pľúc pri žuvaní tabaku je nižšie ako u klasických cigariet, no vkladanie tabaku medzi zuby a ďasná pôsobí ako neustála iritácia sliznice. Takýto stimul môže vyvolať predrakovinové zmeny a v prípade pokračujúcej iritácie môžu vyústiť do rakoviny ústnej dutiny, jazyka a hltanu. Tieto formy sú nebezpečné, pretože na hlave je veľmi veľa lymfatických uzlín a rakovinové bunky sa šíria ďalej do tela.

Existuje viac druhov bielych fľakov.  Môžu to byť vrodené biele škvrny a získané biele škvrny. Pokiaľ sú škvrnky v blízkosti ďasna a zhoršujú sa, pravdepodobne sa jedná o začínajúci zubný kaz a je potrebné zvýšiť hygienu ústnej dutiny. Dôležitá je fluoridovaná zubná pasta. biela perla® má pre deti dva druhy pást. Ak máte ale pocit, že biele škvrnky raz na zuboch sú a inokedy nie, môžu mať súvislosť s dýchaním cez ústa. Vtedy sklovina v niektorých miestach uschne a javí sa svetlejšia a fľakatá. Riešením je odsledovanie dýchania nosom.

Mnoho tehotných žien má kvôli zvýšenej hladine hormónov tehotenskú gingivitídu, čiže zápal ďasien. V prvom rade navštívte dentálnu hygienu, aby sa vám odstránili nánosy povlaku, pigmenty a zubný kameň. Následne môžete vyskúšať pastu od bielej perly :pre tehotné a dojčiace mamy v kombinácii s veľmi jemnou kefkou. Pasta obsahuje zložky, ktoré napomáhajú v boji so zapálom ďasien. Po pôrode by sa mala hladina hormónov ustáliť a zápal by mal vymiznúť.

Zápal ďasien môže mať mnoho príčin. Najčastejšou príčinou vzniku zapálu ďasien je nedostatočne odstránený zubný povlak a kameň. Doma sa ho nezbavíte, navštívte najprv dentálnu hygienu. Keď budete mať zúbky čisté, tak môžete dostať zápal pod kontrolu a zbaviť sa ho raz a navždy pomocou mäkkej kefky a správnej techniky čistenia. Zo zubných pást by som na vašom mieste vyskúšala bielu perlu proti paradontóze, je veľmi jemná a obsahuje repík, šalviu a harmanček. Tieto bylinky pôsobia protizápalovo.

Zadné zuby sú veľmi často pigmentované pigmentami z čajov a kávy. Žltá farba môže byť aj nahromadený zubný povlak. Navštívte dentálnu hygienu, aby vám zafarbenie profesionálne vyčistili. Následne zvýšte starostlivosť o zadné zuby používaním jednozväzkovej kefky. V kombinácii s pastou so strednou abrazivitou docielite zníženie tvorby pigmentov a povlaku. Vhodné sú pre vás pasty od bielej perly :bamboo carbon&aloe, :coconut alebo zubná pasta :pre fajčiarov.

Dobrý deň, praskanie v kĺbe pri zívaní a jedení môže signalizovať problém s diskom temporomandibulárneho kĺbu. Bolesť v pokoji by ste nemali ignorovať, symptómy sa môžu zhoršiť. Odporúčam Vám navštíviť špecialistu na temporomandibulárny kĺb, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia a nastaví liečbu. Pri včasnej diagnostike a liečbe veľa pacientov dosahuje dobré výsledky.

Dobrý deň, endodonticky ošetrený zub by mal mať vyplnené kanáliky v celej svojej dĺžke, pretože len takto ošetrený zub má hermeticky uzavretý koreňový systém. Malá bublinka naozaj nemusí po dôkladnom vydezinfikovaní kanálika spôsobovať žiadne problémy, no v niektorých prípadoch môže byť zdrojom problémov, preto vám na vašu otázku takto cez internet neviem odpovedať.

Dobrý deň, z vášho popisu nerozumiem, či vás pobolieva zub, ktorý je obrúsený a je na ňom korunka alebo zub, z ktorého vám odstraňovali zubný kameň. Pulzujúca bolesť však väčšinou znamená zápal zubnej drene, odporúčam preto návštevu zubného lekára pre dôkladnejšiu diagnostiku. Ak sa vaše ťažkosti začali 3 dni po dentálnej hygiene, nemusia mať žiadny súvis s absolvovanou dentálnou hygienou.

Dobrý deň, s akýmkoľvek bielením sa všeobecne odporúča počkať, pokiaľ sa v ústach  nachádza ranka, aby nedošlo ku kontaktu bieliaceho činidla s poranenou sliznicou.

Dobrý deň, k poškodeniu plomby na prednom zube by nemalo dôjsť, avšak majte na pamäti, že žiadne bielenie nevybieli plomby, korunky ani fazety. Pred bielením musíte počítať s tým, že môže vzniknúť farebný kontrast medzi vybieleným zubom a plombou. V prípade akéhokoľvek bielenia sa následne plomby na predných zuboch vymieňajú za svetlejšie kvôli estetickej stránke.

Dobrý deň, všeobecne sa s akýmkoľvek bielením odporúča počkať až do ukončenia čeľustnoortopedickej liečby. Udržiavať zúbky čisté je často pri nosení strojčeka náročné a hrozí riziko vzniku demineralizácií v okolí zámkov/attachmentov, zvolila by som radšej pastu, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň aj hydroxyapatit. V portfóliu biela perla® je to pasta :sensitive whitening alebo :zdravé ďasná. Obsahujú v istej koncentrácii enzým glukóza oxidáza, ktorý napomáha udržať zuby prirodzene biele. Aktuálne by som sa však zamerala na remineralizáciu skloviny a s bielením počkala.

Dobrý deň, je veľmi veľa druhov bielení zubov. Peroxidové bielenie je možné absolvovať raz za niekoľko rokov pod dohľadom dentálneho hygienika . Čo sa týka ostatných druhov bielení, výrobca vždy udáva minimálny časový odstup medzi jednotlivými bieleniami. Tento interval odporúčam dodržiavať a neexperimentovať so skracovaním času medzi jednotlivými aplikáciami, aby ste si nepoškodili sklovinu.
Dobrý deň, bielenie sa odporúča od 18 roku života. V prípade vrodených farebných zmien to môže byť aj skôr, ale až po dohode s lekárom a so súhlasom zákonného zástupcu.
Fluoridy môžu spôsobiť fluorózu zubov v prípade nadmerného príjmu fluoridov do 8 roku života. Deje sa tak napríklad pri prehnanej nadmernej aplikácii zubnej pasty počas čistenia, alebo ak sú fluoridy zároveň prijímané aj z iných zdrojov, napríklad pri užívaní perorálnych fluoridových tabliet. Po tomto časovom období je vývoj zubov ukončený a fluoridy zafarbenie zubov nespôsobia. Musím však dodať, že detské fluoridované pasty dávkované podľa odporúčaní fluorózu zubov nespôsobia. V iných krajinách je fluoridovaná aj pitná voda, soľ alebo mlieko, my na Slovensku však takéto opatrenia nemáme, a preto sú fluoridové pasty vhodným pomocníkom pri prevencii zubného kazu.
Dobrý deň, pokiaľ máte problém so zubnými kazmi, v prvom rade by som vám odporučila návštevu zubára, aby sa na vaše návyky, zvyky a aj zlozvyky v čistení pozrel odborník. Môžete si zuby umývať 2x denne, no ak máte zlú techniku, nikdy ich nevyčistíte dokonale. Čisté zuby sa totiž nekazia. Podobný problém môže byť aj u vašej dcérky, pretože zubný kaz dedičný nie je. Zo zubných pást by som si vybrala takú, ktorá obsahuje fluoridy a zároveň hydroxyapatit, aby sa mineralizovala sklovina čo najviac. Je to napríklad pasta :sensitive whitening alebo pasta :zdravé ďasná od bielej perly. Mierne sa zložením líšia, ak máte aj problém s ďasnami, siahla by som po paste :zdravé ďasná.

Dobrý deň! Parodontitída je multifaktoriálne ochorenie, ktorého liečba patrí do rúk lekára. V prvom rade vám odporúčam návštevu špecialistu, parodontológa, ktorý zhodnotí stav vašej kosti a rýchlosť postupu ochorenia. Zo zubných pást je vhodné ako doplnok liečby používať pastu biela perla :zdravé ďasná. Obsiahnutý dusičnan draselný obturuje dentínové kanáliky obnažených krčkov a znižuje tým citlivosť na studené a horúce. Bylinkové extrakty pôsobia protizápalovo. V paste je pridaný aj enzým glukóza oxidáza, ktorý pomáha udržiavať zuby prirodzene biele. Pokiaľ by sa stalo, že aj po mesiaci používania pasty citlivosť v istej miere pretrváva, lekár vám môže zubné krčky zalakovať s lakom.

Dobrý deň. Žiadne bielenie, či u zubára, domáce peroxidové alebo neperoxidové, nevybieli plomby. Dokonca ani protetické práce ako korunky, mostíky a fazety sa bielením vybieliť nedajú. Ak si chcete vybieliť zuby, tak môžete, no v takomto prípade bude potom potrebná výmena plomby na dorobenom zube za svetlejší odtieň.

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné pátrať po príčine, prečo sa synovi tvoria opakovane afty v ústach. Je to najčastejšie ochorenie ústnej sliznice, veľmi časté u detí. Vyšetriť by mal syna zubár, aby sa pozrel, že nemá v ústach ostré hrany zubov zraňujúce sliznicu. Príčina vzniku áft nie je dodnes úplne známa, pretože je mnoho vyvolávateľov tohto ochorenia. Ak sa afty opakujú, je vhodné aj imunoalergologické vyšetrenie. Zvolila by som na potieranie prírodný bylinný roztok, prípadne gélik na zmiernenie bolesti. Konkrétne produkty vám však viem odporučiť až po vyšetrení, každému môže vyhovovať niečo iné.

Dobrý deň, káva a čaj nespôsobujú zubný kameň. Zubný kameň tvoria prakticky nánosy zubného povlaku, ktorý sa vplyvom slín zmineralizoval a stvrdol. Kameň vám odstránia na dentálnej hygiene, no skúste si zaobstarať jednozväzkovú kefku a detektor zubného povlaku. Detektorom povlaku zafarbíte zubný povlak a dočistíte ho s jednozväzkovou kefkou. Pravidelným dôkladným odstaňovaním povlaku nestihne zmineralizovať a zubného kameňa budete mať oveľa menej. Pastu by som si na Vašom mieste vybrala abrazívnejšiu, so stredným RDA, napríklad :bamboo carbon & aloe.

Dobrý deň. Biele fluorózové škvrny sa nevytvoria z fluoridovanej pasty v priebehu troch minút pri čistení. Fluoróza vzniká dlhodobo počas vývoja zubov pri enormnom príjme fluoridov. Vtedy sa fluoridy zabudujú do tkaniva a zub sa fľakatý už prerezáva. Na Slovensku však nemáme fluoridovanú pitnú vodu, mlieko a ani soľ ako v iných krajinách, preto je riziko vzniku fluorózy minimálne. Z vášho popisu sa bude skôr jednať o demineralizácie. Po dôkladnejšom vyčistení zubov ste zotreli povlak a pod ním sa nachádzala demineralizovaná sklovina. Zvýšila by som hygienu a dokúpila prípravok určený na demineralizácie podľa veku dieťaťa. Zubnú pastu by som zvolila fluoridovanú, biela perla® má zaujímavé detské pasty s bohatým zložením a pozitívnym vplyvom na detskú sklovinu.

Dobrý deň, aplikácia ústnej vody po vyčistení nie je nevyhnutná. Je to však zaujímavý doplnok ústnej hygieny, ktorý napríklad napomôže bojovať proti zápalu ďasien a dodá zubom ďalšie fluoridy. Napríklad ako :ústna voda s obsahom kurkumy od biela perla®. Dlhodobá prehnaná aplikácia ústnych vôd s obsahom agresívnych látok môže mať opačný efekt a narušiť mikrobiálne osídlenie ústnej dutiny, a preto si treba ústnu vodu dôkladne vybrať.

Dobrý deň, nedá sa povedať, či je lepšia elektrická alebo manuálna zubná kefka, pretože s oboma si dokážete vyčistiť dokonale zuby a pri nesprávnej technike si s oboma dokážete nechať na zuboch povlak. Pravdou je, že mnohým pacientom elektrické kefky veľmi pomáhajú a vidíme v ambulancii zlepšenie v hygiene. Je možné takéto kefky používať dlhodobo.

Dobrý deň, pojem „slabšia sklovina“ môže znamenať veľa vecí a neviem, či si mám predstaviť popraskanú sklovinu, zubné erózie, abrázie alebo iné defekty. Pokiaľ nemáte viditeľne poškodené zuby, skúste používať zubnú pastu s nízkym RDA. V portfóliu biela perla® nájdete mnoho pást s nízkou abrazivitou. Ak sú však defekty viditeľné a obťažujú vás, tak je na mieste spýtať sa zubného lekára na zubné korunky.

Dobrý deň, samotné UV svetlo nebieli zuby, používalo sa voľakedy v ambulanciách ako aktivátor bieliacich činidiel, v dnešnej dobe sa však už od použitia UV lámp upúšťa. Domáce pomôcky s UV svetlom sú väčšinou bez efektu, preto by som zvolila len kvalitnú pastu, biela perla® má všetky pasty s enzýmom glukóza oxidáza a napomáha udržiavať prirodzene svetlú farbu zubov.

Dobrý deň, na klinike kde pracujem, problém so zubami nemá nikto. Správna kombinácia hygienických pomôcok a techniky čistenia zubov má veľký význam v prevencii ochorení a my sme toho dôkazom.

Dobrý deň, nepíšete vek dieťaťa, no po každom úraze je potrebná návšteva zubnej ambulancie, ideálne aj s rtg, aby sa vylúčila prípadná fraktúra koreňa mliečneho zuba. Zubár skontroluje aj okolité tkanivá a kývavosť zuba.

Dobrý deň, korunka pokrýva celú korunku vášho zuba, fazeta len prednú časť. Na mŕtvy zub je ideálne dať si korunku, pretože zub časom zostane krehký. Niektorí ľudia kvôli estetike volia kombináciu koruniek a faziet.

Dobrý deň, bielenie peroxidom sklovinu nezničí, zuby môžu byť po bielení ale citlivé, preto je ideálne si po bielení zaobstarať pastu s obsahom hydroxyapatitu a v ambulancii na zuby naniesť remineralizačný gél. Vhodnou môže byť aj pasta biela perla® :sensitive whitening, obsahuje hydroxyapatit, fluoridy a má veľmi nízku abrazivitu.

Dobrý deň, bielenie u zubára je najefektívnejšie a aj najdlhšie vydrží. Cena často zahŕňa viac návštev, bielenie v ambulancii, domáce nosiče na gél a striekačky s bieliacim gélom na doma. Existujú aj domáce produkty, ktoré vám vybielia zuby, no zvolila by som iba také, ktoré majú overenú bezpečnosť klinickým testovaním. Dodržiavajte vždy pokyny výrobcu a zaujímajte sa o to, či bol produkt testovaný. Napríklad produkty na domáce bielenie, biela perla® :systém na domáce bielenie zubov a :bieliace pero, prešli dôkladným klinickým skúšaním a sú vhodnou alternatívou na domáce bielenie zubov. 

Dobrý deň, bielenie je potrebné vždy aplikovať podľa pokynov. biela perla® pri bieliacom pere udáva, že sa používa 2-4 dni, 2-3x denne po dobu 3 minút. Po ukončení bielenia si na noc strojček môžete dať, hodinku by som však s nasadením strojčeka počkala, kvôli tomu, aby bola sklovina rovnomerne obývaná slinou.

Dobrý deň, pasty biela perla obsahujú 1400ppm fluoridov, čo je bežná koncentrácia fluoridov v zubnej paste. Ak vám zubná lekárka odporučila pastu so zvýšeným obsahom fluoridov, tak pravdepodobne máte problém so zvýšenou kazivosťou. Zubná pasta je však vždy len doplnok k mechanickému čisteniu. Na vašom mieste by som popracovala na technike čistenia a používaní medzizubných pomôcok. Čo sa týka pasty, treba zvoliť kvalitnejšiu. biela perla® :sensitive whitening obsahuje okrem fluoridov aj hydroxyapatit. Jedná sa o mikročiastočky skloviny, ktoré remineralizujú poškodené miesta zubnej skloviny a predchádzajú tak vzniku zubného kazu. Myslím si, že táto zubná pasta je pre vás viac než vhodná.

Dobrý deň, sonická zubná kefka je ideálny pomocník pri zubnej hygiene a je vhodná aj pre ľudí s parodontitídou. Samozrejmosťou by u vás mala byť aj dentálna hygiena v ambulancii, mechanická očista zubov je totiž najdôležitejším faktorom v liečbe parodontitídy. Ako doplnok môžete zvoliť zubnú pastu biela perla® :zdravé ďasná. Je klinicky testovaná a vhodná pre ľudí s parodontitídou. Zároveň má nízku abrazivitu, tak ju môžete používať aj so sonickou kefkou.

Dobrý deň, čo sa týka nových pacientov, tak je potrebné kontaktovať kliniku, na ktorej pracujem. Tmavá škvrnka môže byť kaz, no môže to byť takisto len pigment. Cez internet vám neviem povedať, o čo sa jedná. Píšete, že máte 2,5-mesačného synčeka, je veľmi nezvyčajné mať v tomto veku zúbky. Určite vám odporúčam jednozväzkovú kefku a pastu pre dieťa vhodnú od veku 0+.

Dobrý deň, najdôležitejšia je mechanická očista spomínanými medzizubnými kefkami a niťou. Zubná sprcha je doplnok a aktuálne nedokáže plnohodnotne nahradiť medzizubné kefky. Ak navštívite lekára a necháte si zhotoviť záhryzové snímky, budete vedieť, ako na tom konkrétny medzizubný priestor je. Ak sa nájdu nejaké kazy, je potrebné ich opraviť a pri správnej hygiene medzizubných priestorov by sa už nové vytvoriť nemali. Ak máte zvýšenú tvorbu povlaku, môžete vyskúšať abrazívnejšiu zubnú pastu, napríklad biela perla :coconut alebo :bamboo carbon & aloe.

Dobrý deň, zhotovené amalgámové plomby nie sú zdravotne závadné. Pokiaľ amalgámová plomba nie je prasknutá, nie je urobený v medzizubnom priestore previs a na rtg snímkoch nie je náznak zubného kazu, nie je potrebné ich vymieňať. Ak však máte amalgámovú plombu na zube s ošetrenými koreňovými kanálikmi, nechala by som si na zub zhotoviť korunku, aby vám jedného dňa nepraskol.

Dobrý deň, príznaky, ktoré popisujete sedia na papilitídu. Ide o zápal ďasna medzi zubami. Je možné, že sa vám medzi zuby niečo dostalo (preto tá sladko-horká príchuť) a zároveň došlo k zápalu tejto oblasti. Môžete tento stav skúsiť zvládnuť doma. Čistením medzizubného priestoru a vyplachovaním terapeutickou ústnou vodou s obsahom 0,2% chlórhexidínu by sa mal stav do pár dní zmierniť, ďasno by malo prestať krvácať a zároveň by malo odpuchnúť a zružovieť. Potom by som ešte používala jemnejšiu ústnu vodu, napríklad biela perla® :ústna voda s obsahom kurkumy. Kurkumín je protizápalová prírodná látka. Ak by sa však po týždni čistenia a používania chlórhexidínovej vodičky stav nezlepšil, navštívte lekára, aby vám ďasno vyšetril a zhotovil rtg snímok medzizubného priestoru. Môžete mať totiž aktívny parodontálny vačok a jeho liečba patrí do rúk lekára. Určite by som nečakala dva mesiace, kým sa vráti váš zubár.

Dobrý deň, na túto otázku vám úplne presne odpovedať nedokážem. Neviem, či ste bola na maličkom snímku jedného zuba alebo na veľkom 3DCT u vášho zubára. Pokiaľ to boli malé snímky v ambulancii a mali ste ochrannú vestu, nevidela by som to tak tragicky. Plod vo veľmi ranných štádiách tehotenstva reaguje na poškodenie štýlom “všetko alebo nič”, t.j. poškodenie je buď fatálne a končí potratom alebo žiadne nie je. Viac by vám vedel na túto tému povedať gynekológ. V indikovaných prípadoch sa rtg snímky robia aj tehotným ženám, predstavte si, že by ste si napríklad zlomili nohu. Žiarenie moderných digitálnych rtg prístrojov pri kresle je veľmi maličké oproti iným snímkom používaných v medicíne. Stres vám môže ublížiť ešte viac, na vašom mieste by som sa z malého rtg nestresovala a pre istotu sa spýtala ešte gynekológa.

Dobrý deň, z prípravkov, ktoré popisujete, je jeden s obsahom fluoridov a druhý je bez fluoridu. Elmex môžete používať raz týždenne, Tooth Mousse aj častejšie. Ani jeden z nich však nie je náhradou zubnej pasty. Citlivosť zubov na podnety vzniká najmä pri odhalených zubných krčkoch. Otvorené dentínové tubuly je potrebné zavrieť. Ako doplnok by som si vybrala zubnú pastu, ktorá bojuje proti citlivým zubom. biela perla® :sensitive whitening obsahuje navyše mikročiastočky hydroxyapatitu a bojuje proti citlivým zubom.

Dobrý deň, väčšinu zubných pást môžu deti používať od 12 rokov, niektoré zubné pasty už od 6 rokov. Deti však majú mierne zvýšené nároky na mineralizáciu zúbkov, keďže trvalé zuby po prerezaní nemajú zrelú sklovinu. Dospelácke pasty navyše deti často štípu. Deťom vo veku 10 a 11 rokov by som odporučila pastu biela perla® :junior. Obsahuje adekvátne množstvo fluoridov, xylitol a enzýmy. Čo sa týka príchute, je jemná mätová. Ideálny prechod medzi detskou a dospeláckou zubnou pastou.

Dobrý deň. Niekedy sa stane, že po sčítaní šírok jednotlivých zubov zubár zistí, že ich šírka presahuje miesto, do ktorého je potrebné zuby presunúť. Je to bežná prax, že sa miesto získa extrakciou premolárov. Dôverujte vášmu lekárovi, extrakciu zubov nenavrhol bez dôvodu.

Dobrý deň, 12-ročné dieťa by už malo mať všetky zuby trvalé, tak pastu pre dospelých môže používať. Pre deti má biela perla pasty :kids (3-6 rokov) a :junior, ktorá je určená do 12-teho roku života.

Dobrý deň, neviem, čo si mám predstaviť pod pojmom fľakatá sklovina. Ak ale má na nej manžel biele fliačiky nepravidelných tvarov rôznej opacity, tak presne takto vyzerá presušená sklovina. Nemá manžel problém s dýchaním nosom posledný mesiac? Je aj obdobie chrípok, možno dýcha ústami. Podobne môže vyzerať sklovina, ak pacient chrápe. Vplyv na sklovinu má aj zvracanie alebo kolové nápoje. Skúste vypozorovať ústne dýchanie a dopriať sklovine hydroxyapatit, napríklad pomocou pasty biela perla :sensitive. Bielenie by som nateraz odložila. Ak by sa stav zubov nezlepšil, bude vhodná návšteva zubného lekára.

Dobrý deň, neviem, aký fluoridový gél máte na mysli, keďže ich je viac. Treba sa riadiť odporúčaním výrobcu. Čo sa týka pečatenia, tak pri správnom prevedení ochráni žuvaciu plôšku pred vznikom kazu. Zaobstarajte dcérke vhodnú kefku s hustou hlavičkou/ sonickú kefku. Vy majte na dočistenie zubov pripravenú jednozväzkovú kefku a medzizubné kefky, eventuálne šabličky. Pastu by som zvolila biela perla :junior. Oproti verzii :kids je v nej viac fluoridov, takže je vhodná pre deti, ktoré už majú skúsenosť s výskytom zubného kazu.

Dobrý deň, sčernanie ďasien okolo predných zubov po extrakcii stoličky určite normálne nie je, ešte som sa s tým u mojich pacientov nestretla. Odporúčam osobnú návštevu zubného lekára.

Dobrý deň, biela perla aktuálne nemá v ponuke bezfluoridovú pastu. Fluoridy majú svoje benefity, pred presedlaním na bezfluoridovú pastu si overte, či vaše problémy skutočne súvisia s mentolom a fluoridmi.

Dobrý deň, môže sa kývať len vhojovací valček, no môže to byť aj celý implantát. Určite bude potrebná návšteva zubára. Zatiaľ si okolie jemne čistite, vhodná je pre vás pasta biela perla :zdravé ďasná a ústna voda s obsahom kurkumy.

Dobrý deň, toto, čo popisujete môže byť neškodný belavý fibrínový povlak, no môže to byť aj zhnisaná rana. Bez vyšetrenia vám neviem cez internet poradiť. Po extrakcii je vhodný terapeutický výplach s obsahom chlórhexidínu, prípadne repíkový čaj. No ak rana veľmi zapácha, hnisá, okolie je zapálené, tak pravdepodobne budete potrebovať antibiotiká. Navštívila by som zubného lekára, obvolajte okolité ambulancie.

Dobrý deň, občas sa stane, že trvalému zubu trvá dlhšie, kým sa prereže. Ak je trvalý zub založený, nemal by byť problém. Určite synčekovi stále zuby dočisťujte a aj medzi zubami. V jeho veku je už možnosť ho vziať aj na dentálnu hygienu. Pastu by som zvolila biela perla :junior, poskytuje kompletnú ochranu sklovine detí a napomáha predchádzať vzniku kazu.

Dobrý deň, občas sa stane, že trvalému zubu trvá dlhšie, kým sa prereže. Ak je trvalý zub založený, nemal by byť problém. Určite synčekovi stále zuby dočisťujte a aj medzi zubami. V jeho veku je už možnosť ho vziať aj na dentálnu hygienu. Pastu by som zvolila biela perla :junior, poskytuje kompletnú ochranu sklovine detí a napomáha predchádzať vzniku kazu.

Dobrý deň, aj samotná sedácia má svoje riziká. V istom percente detí vzniká paradoxná reakcia a dieťa sa nepodarí ošetriť vôbec, niekedy sú deti až agresívne. Zvážte s vašou lekárkou všetky možnosti tak, aby vaša dcéra nemala ešte väčšiu traumu.

Dobrý deň, trvalé spodné zuby u malých detí veľmi často rastú za mliečnymi. Trvalý zub by sa mal tlakom jazyka posunúť na svoje miesto. Niekedy sa zdá, že sa zúbky vedľa seba nezmestia, tento stav sa volá primárne stesnanie zubov. Rastom sánky sa mierne napraví a ak nie, dieťa môže podstúpiť čeľustnoortopedickú liečbu.

Dobrý deň, dentálnu hygienu môžete absolvovať, no pred ňou upovedomte dentálnu hygieničku o tomto probléme. Samozrejmosťou by vo vašom prípade mala byť aj návšteva špecialistu na temporomandibulárny kĺb.

Dobrý deň, ošetrovanie zubov pacientom v celkovej anestéze je veľmi často praktizované zubnými lekármi naprieč celým Slovenskom, takže to nie je neobvyklá požiadavka. Nepoznám váš zdravotný stav, takže sa k tomu cez internet neviem vyjadriť.

Dobrý deň, po preliečení kanálikov by mala bolesť do pár dní prejsť, po zákroku sa pacienti pár dní sťažujú skôr na citlivosť pri zahryznutí. Otvorený zub nie je riešenie, dajte si ošetriť koreňové kanáliky s aspoň dočasnou dezinfekčnou vložkou.

Dobrý deň, 8-ročné deti by ešte mali mať detskú sonickú kefku. Dospelácke majú väčší výkon, pre deti môžu byť nepríjemné. Zároveň, detské majú menšie hlavičky a lepšie padnúcu rúčku do detskej ruky. Klasické modely sú určené pre dospelých, resp. deťom od 12 rokov. Toto vekové odporúčanie sa môže líšiť, odporúčam prečítať si pokyny výrobcu.

Dobrý deň, ak má synček ešte len päť rokov, pravdepodobne sa mu nezlomila šestka (trvalý zub, ktorý sa len v tomto veku začína prerezávať), ale päťka, posledná mliečna stolička. Žiadny zub sa však nezlomí len tak, pravdepodobne má na zúbku kaz a preto sa mu zlomil. Ak zub takto reaguje na podnety, ale nebolí v noci, veľmi často je zub už rozsiahlo deštruovaný kazom a potrebuje amputáciu zubnej drene-pulpotómiu a následne detskú korunku. Posledná mliečna stolička vypadáva v 11-12 roku života, preto vám jednoznačne odporúčam návštevu detského stomatológa, ktorý sa zub pokúsi ešte zachrániť, aby syn nemusel podstupovať extrakciu. Predčasná strata mliečneho zuba spôsobuje čeľustnoortopedické problémy. Viac sa vám k problému neviem cez internet bez vyšetrenia vyjadriť. Aby sa takáto situácia už nezopakovala, čistite malému synovi zuby stále vy. Ideálne ráno: kefka+pasta, večer: kefka+pasta+medzizubná kefka. Zubnú pastu vám odporúčam biela perla :kids, obsahuje dôležité fluoridy a predchádza vzniku nových kazov.

Dobrý deň, pravdepodobne ste dosiahli vrchol toho, čo sa dá bieliacimi zubnými pastami v domácich podmienkach dosiahnuť. Tie bielia v zmysle slova “whitening” do prirodzene bielej farby vášho zuba. Farba zuba je ovplyvnená aj hrúbkou skloviny a dentínu, či našimi zlozvykmi ako pitie kávy alebo fajčenie.  Ak túžite po extra bielom úsmeve vo farbe “bleach” , odporúčam vám návštevu dentálnej hygieny a peroxidové bielenie v ambulancii. Upozorňujem vás však, že v prípade veľmi bielych zubov nemusí byť výsledok až taký zreteľný.

Dobrý deň. Pokiaľ máte otvorený zub, ktorý má dostatok tvrdých zubných tkanív a priaznivý rtg nález, odporúčam vám dať si ošetriť koreňové kanáliky a zhotoviť na zub korunku. Detailnejšie sa vám k problému bohužiaľ cez internet neviem vyjadriť.

Dobrý deň, tento sirup obsahuje sacharózu, ako mnoho iných sirupov pre deti. Cukor v sirupe nespôsobí kaz, kaz spôsobuje zubný povlak, ktorý sa vďaka sacharóze tvorí rýchlejšie. Pri správnej hygiene sirup zuby nepokazí. Pokiaľ vám pediater odporučil sirup, kľudne ho dieťaťu dajte a po sirupe aspoň pár glgov čistej vody na zmytie cukru zo zubov. Pokiaľ umyjete dieťatku 2x denne zuby a večer medzi zubami správnym spôsobom, tak sa zuby nepokazia.

Návštevy a nových pacientov je potrebné vybaviť na recepcii kliniky, kde pracujem. Môžete nám pokojne zavolať a dohodnúť si termín.

Dobrý deň, manželovi sa mohol urobiť jemný pigment z kávy, čaju a potravín. Pasta :white and fresh moringa je veľmi jemnučká, nízkoabrazívna. Manžel má pravdepodobne zvýšenú tvorbu povlaku a pigmentov, odporúčam mu vybrať si pastu so strednou abrazivitou. Napríklad :bamboo carbon&aloe alebo :coconut, v prípade ak je fajčiar alebo silný kávičkár, tak :pre fajčiarov.

Dobrý deň, implantáty máte dva, neviem o ktorej strane hovoríte. Rezanie ďasna môže byť aj lokálne podráždenie alebo gingivitída. V prípade, ak bolesť neustupuje, znovu navštívte vášho ošetrujúceho lekára, aby vám urobil detailné intraorálne snímky a vyšetril aj okolité zuby, ich vitalitu, poklop, kývavosť.

Dobrý deň, žltnutie zubov vekom je spôsobené stenšovaním skloviny, prípadne usadením pigmentov na povrchu zuba. Doma môžete skúsiť pastu biela perla :intenzívne bielenie. Pomôcť vám môže aj dentálna hygiena. Ak aj napriek tomu nebudete spokojná s farbou zubov, môžete pouvažovať o bielení, buď ambulantnom alebo domácom. Nezabúdajte, že pred akýmkoľvek bielením je potrebné mať opravené kazy a ošetrené zubné krčky.

Dobrý deň, zažltnuté škvrnky môžu byť len pigment alebo povlak. Skúste jednozväzkovú kefku a nebojte sa povlak zotrieť. Pokiaľ to nepôjde, odporúčam návštevu zubára, môžu to byť aj začínajúce kazy. Ja vám naopak odporúčam ísť k zubárovi, nech si dieťatko hravou formou zvyká na prostredie. 1.5-ročné dieťa by malo mať za sebou už druhú preventívku, prvá sa odporúča najneskôr v prvom roku.

Dobrý deň, v prípade, ak máte klinové defekty, tak je nutné si ich v prvom rade dať opraviť u zubára. Zubný cement a dentín sú mäkkšie ako sklovina, preto sa ľahšie poškodia. Odporúčam vám po oprave defektov mäkkú kefku, ideálne extra soft a mäkšiu. Dajte si pozor na abrazívne zubné pasty, pre vás je vhodná biela perla. Abrazivitu ako jeden z mála výrobcov udáva už na obale. Čím nižšie číslo abrazivity RDA, tým je pasta jemnejšia. Príkladom pre vás je zubná pasta :sensitive whitening alebo :zdravé ďasná, prípadne :white& fresh moringa. Všetky sú veľmi jemnučké.

Dobrý deň, pastu môžete používať, no protetické práce žiadna pasta vybieliť nedokáže.

Dobrý deň, na základe vášho popisu, bez rtg a klinického zhodnotenia, vám neviem pomôcť. Myslím si ale, že váš problém nebude vychádzať z osmičky, nakoľko prejavy máte v oblasti frontálnych zubov. Môže sa jednať o afty a dokonca aj o celkové infekčné ochorenie. Odporúčam vám návštevu lekára.

Dobrý deň, pasty biela perla sú klinicky testované a nepoškodzujú sklovinu ani protetické práce.

Dobrý deň, ak sa vám napriek antibiotikám opuch zväčšuje a bolesť neustupuje, bude potrebný lekársky zásah. Bolesť po primárnom vyčistení koreňových kanálikov je do istej miery normálna. Vyplachovanie repíkom z môjho pohľadu veľmi nepomôže, pretože príčinou je infekcia v koreňových kanálikoch. S korunkou by som počkala, kým bude zub klinicky v poriadku a na rtg bude vidieť zlepšenie a hojenie nálezu.

Dobrý deň, podľa Vášho popisu sa u dcérky jedná o včasný zubný kaz malých detí. Aby sme zabránili zhoršovaniu už rozvinutých kariéznych lézií, alebo zabránili vzniku nových, je dôležité porozumieť tomu, ako tento stav v pusinke vznikol. Zubný kaz vzniká účinkom kyselín, ktoré produkujú baktérie na povrchu zuba, v tzv. zubnom povlaku. My, pravdileným čistením zubov, tento povlak kefkou odstraňujeme. Ak si ale dcérka “čistí” zuby iba sama, ona tento povlak nezotiera takmer vôbec a zuby sa kazia. Pokiaľ bude zubný povlak sedieť na zube, rozširovanie a zhoršovanie stavu bude veľmi rýchle. Povlak musia odstraňovať z mliečnych zubov rodičia, minimálne raz za 24 hodín, ideálne večer pred spaním. Najvhodnejšou kefkou pri detičkách je jednozväzková kefka. Vo Vašom prípade by som odporučila kľudne aj dvakrát denne a na kefku pridať ešte zrnko fluoridovanej zubnej pasty, napríklad detskú zubnú pastu biela perla® :junior, kde je vyššia koncentrácia fluoridových iónov, tie napomáhajú kazy zastaviť a zuby posilniť. Veľmi Vám držím palce, aby ste si k dcérke našli nejakú cestu a zúbky sa Vám podarilo každý deň vyčistiť. Je veľmi bežné, že si detičky nechcú nechať čistiť zúbky, ale bez efektívneho odstraňovania povlaku nemajú žiadne prípravky a pasty na domáce použitie šancu kaz zastaviť. 

Dobrý deň, je veľmi ťažké bez vyšetrenia zuba predpokladať potrebné ošetrenie. Možností je viacero. Možno je postačujúce len zvyšok zuba očistiť a trošku upraviť a znovu zaplombovať. V prípade, že je na zube prítomný aj zubný kaz zasahujúci zubnú dreň, v takom prípade je potrebné odumretú zubnú dreň odstrániť a vykonať endodontické ošetrenie (“vybrať nervy”). A tretia možnosť, ak je zub už nezachrániteľný, nie je dosť zdravého zubného tkaniva pre kotvenie výplne, lekár pristúpi k extrakcii.

Citlivosť a pobolievanie zuba, ktorá Vás trápi, môže byť aj prirodzenou reakciou zubnej drene na stav, že už viac nie je krytý výplňou. Doporučujem Vám vyhľadať zubného lekára, zub vyšetriť, prípadne zhotoviť röntgenový snímok a naplánovať potrebnú terapiu. 

Zápach z úst ráno po zobudení je prirodzený a normálny. V noci sa znižuje produkcia slín v ústach a klesá aj množstvo kyslíka, takže sa vytvárajú vhodné podmienky pre pomnoženie baktérií anaeróbneho typu, ktoré sú následne zodpovedné za tvorbu sírnych zlúčenín, a tak aj nepríjemného dychu. Ak však zápach pretrváva aj napriek dôsledným hygienickým návykom: pravidelné čistenie celého chrupu 2x denne vrátane medzizubných priestorov (tento krok je naozaj dôležitý), pravidelná profesionálna dentálna hygiena a nepríjemných dych pretrváva aj po použití škrabky na jazyk, v takom prípade by sa mohlo jednať o možné zápalové procesy v ústnej dutine, kde sú baktérie pomnožené, napríklad na slizniciach, ďasnách, pri sťaženom prerezávaní zubov múdrosti, ďalej pri rozvinutej parodontitíde a existujúcich parodontálnych vačkoch. Ale keďže spomínate aj zápach z nosa, môže sa jednať aj o zápal v nosohltane, zápal prínosových dutín alebo napríklad mandle a v nich nachádzajúce sa mandľové kamene. Síce v mandliach nebývajú škodlivé, ale môžu byť pôvodcom nepríjemného dychu.

Po extrakcii zuba sa rana prirodzene v prvom štádiu hojí tzv. granulačným tkanivom, ktoré je presne bielej, sivej, niekedy nažltlej farby. Pokiaľ nepociťujete zhoršujúce sa bolesti, či zväčšujúci sa opuch a z rany nič “nevyteká”, nie je nevyhnutná urgentná návšteva zubného lekára. 

Avšak ak sa stav začne podľa Vás subjektívne zhoršovať, dostavte sa k lekárovi skôr, ako je plánované kontrolné vyšetrenie.

Príčin suchosti ústnej dutiny je viacero a bez komplexného vyšetrenia je ťažké určiť presnú príčinu. Suchosť v ústach môže byť zapríčinená napríklad nedostatkom príjmu tekutín, hlavne nesladenej vody. Ďalšími príčinami môžu byť: dýchanie ústami, niektoré celkové ochorenia alebo určitá skupina liekov, či kofeín a alkohol. Skúste zvýšiť príjem tekutín a žuť žuvačky bez cukru, nakoľko pravidelné žuvanie žuvačiek bez cukru pomáha stimulovať tvorbu slín. Ak sa stav nezlepší alebo bude pretrvávať, tak doporučujem návštevu zubného lekára, ktorý podľa príčiny môže poradiť aj používanie prípravkov na zvlhčenie sliznice dutiny úst.

Extrakcie zubov, či koreňov, sú výkony, ktorých priebeh sa ťažko vopred predpokladá. Ak je to zub jednokoreňový, ako spomínaná “5” – črenový zub, tak sa buď uvoľní tzv. pákou, alebo ak je to možné tak sa po uvoľnení chytí do špeciálnych koreňových klieští a vytiahne. Pri viackoreňových zuboch (“7” je trojkoreňový) sa najprv jednotlivé korene rozdelia vrtáčikom a potom sa po jednom extrahujú už spomínanými pákami a kliešťami. Priebeh a časový rozsah výkonu sa ale nedá predom predpovedať, pretože to závisí od mnohých faktorov (veľkosť, anatómia koreňov, či celkovo aký zvyšok korunky zuba je k dispozícii, napr. pre uchytenie zuba do klieští).

V prípade krátkodobého nepríjemného dychu, ktorý Vás obťažuje len po konzumácii potravín a nápojov, čo je úplne prirodzené, by som odporučila doplniť do hygieny ústnej dutiny aj ústnu vodu, ktorá dych jednak osvieži, ale pôsobí an antibakteriálne. Zo sortimentu bielej perly je to napríklad :ústna voda s obsahom kurkumy. Ak ťažkosti pretrvávajú dlhodobo, je potrebná navšteva zubného lekára a vyšetrenie ústnej dutiny a pátranie po príčine nepríjemného dychu.

Samozrejme, stále existujú možnosti bielenia zubov a tak zmeny aj vnútornej farby zuba. Vo Vašom prípade, ak plánujete aj čeľustnoortopedickú liečbu, by som s bielením zubov peroxidom u odborníka, ktorého bieliace účinky zotrvávajú niekoľko rokov, počkala na ukončenie tejto liečby. Dovtedy by som používala zubné pasty s bieliacim účinkom, napríklad bieliaca zubná pasta od bielej perly :komplexná ochrana a bielenie alebo :intenzívne bielenie. 

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.