Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dobrý deň, p.doktorka. Chcem sa Vás opýtať…len pred chvíľkou sa mi odlomil kúsok zo zuba (je to 5 vpravo hore). Mala som v ňom dieru, už dávnejšie mi vypadla plomba, ale neriešila som to. Kúsok z toho zuba sa mi odlomil pri jedle, zub mi nekrvácal. Hneď som si vypláchla ústa čistou vodou, nebolí ma to a zatiaľ to nemám ani opuchnuté. Vidím si tam niečo čierne. Neviem posúdiť, či je to kaz, samozrejme s tým idem k lekárovi, len by ma ešte zaujímal aj Váš názor, či je to niečo vážne, alebo nie. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Píšem tento email, našiel som vašu webstránku, reagujem teda na vašu stomatologickú poradňu. Chcel by som si dať zhotoviť mostík pokrývajúci celý horný rad zubov. Konzultoval som to so svojím zubárom. Viem, že jestvuje celokeramika, kovokeramika a zirkón. Môj zubár mi povedal, že keďže mám naľavo (4ka) a napravo (5ka) chýbajúci zub, tak keby som sa rozhodol dať si zhotoviť celoradový mostík v hornej časti čeľuste, tak vzhľadom k tomu, že tie 2 chýbajúce zuby vytvárajú veľký priestor medzi zubami, že mi nedoporučuje celokeramiku, ale len kovokeramiku na horné zuby. Vraj by sa obával, že tými veľkými medzerami a tlakom by mohlo neskôr dôjsť k prelomeniu mostíka. Ja však nechcem mať  hlavne na predných zuboch kovokeramiku, pretože aj keď je pevnejšia, môžu sa časom odkryť ďasná a bude to vyzerať neesteticky (trčiací kus kovu). Zase, keby tam bola celokeramika, tak chápem, že sa to môže prelomiť v oblastiach, kde chýbajú tie zuby. Moje otázky sú: Môže sa to prelomiť pri celokeramike? Veď sa tam doplnia zuby na miesto, kde chýbajú, kde sú ďasná, takže tam tlak byť nemôže, keďže priestory sa vyplnia zubami. Môže sa vyhotoviť kombinovaný mostík, ktorý bude pokrývať predné zuby kvôli estetickosti celokeramikou a tie rizikové (bočné), kde chýbajú zuby, tak kvôli pevnosti, stabilite mostíka, že sa tam dá tá celokeramika? Čo by ste mi prosím odporučili Ďakujem vám pekne za odpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Mala som niekoľkokrát reflux. Potom pálenie v ústach. Mám tráviace problémy a neustále pálenie v ústnej dutine a aj na ďasnách. Nefajčím cigarety, nepijem alkohol a riadne sa starám o zuby. Pravidelne chodím na preventívne prehliadky k zubárke. Nemám anémiu. Zuby sa nekývu a pevne držia. Ďasná vrátia späť svoju farbu? V minulosti som mala v ústach zle baktérie, veľa áft, vriedkov a nejaký veľký útvar na jazyku podobný bradavičke……užívala som BioGaia a z jazyka to zmizlo. Aké gély mám používať? Je to traumatizované kyselinou chlorovodíkovou????  Alebo je to začiatok vážnejšej choroby?

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.