Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.

Dobrý deň, mám medzizubný kaz medzi hornou 6 a 7. Zub, ani neviem ktorý, je citlivý na studené a aj na teplé, nebolí ma, nemusím užívat analgetiká. Nebolí ma na záhryz pri jedení, iba keď sa napijem vody, je chvíľu citlivý. Problém je, že mám obrovský strach zo zubárov, ošetrujú ma buď pod rajským plynom, alebo mi podávajú diazepam, lebo inak ihneď odpadnem. Problém je, že môj zubár má dovolenku a zastupuje ho iná zubarka a mám obrovský strach k nej ísť, že ma odmietne, keďže ma zub nebolí, len je citlivý a je to nepríjemné. Bojím sa bolesti zubov, nechcem to nechať zájsť tak ďaleko a trpieť . Objednaná som k môjmu zubárovi na utorok, takže musím ešte 4 dni vydržať. Myslíte si, že ten zub ešte vydrží tie 4 dni alebo mám utekať ? Viem si nejako pomôcť dentálnou hygienou, aby vydržal, napríklad používať ústnu vodu s chlorhexidínom ? Citlivosť na teplé začala iba dnes. Na studené je citlivý už mesiac a pol, keďže ma tak objednali z dôvodu, že nemajú voľný termín. Za odpoveď ďakujem .

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ohľadom dcérky. Má 1 rok a 2 mesiace a má len 4 dolné zúbky. Ten 4-tý je len taký malý kúštik, ktorý sa už mesiac nijako nezmenil alebo sa vytiahol von. Dcérka je veľmi podráždená, nervózna, zle spí a často býva nachladená…asi kvôli tým zúbkom… . Je to moje druhé dieťa. Prvé taktiež veľmi trpelo bolesťou pri prerezávaní zúbkov. Pri prvej som si myslela, že horšie to už nemôže byť, no dnes viem, že to prvá znášala lepšie a mala aj skôr zúbky… . Pri tej druhej sa už bojím, či je to normálne, mať iba toľko zúbkov. Jej rovesníci majú už oveľa viac zúbkov a ona málo… . Ďakujem za skorú odpoveď. Paťka

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň . Na začiatku apríla mi robili endodonciu na sedmičke, bol tam hlboký kaz . Odvtedy ma zub nebolel a mala som s ním pokoj, ale ochorela som ( akútny zápal čelustnej dutiny) a zub absorboval zápal a mám s ním problémy. Cítim v líci nad tým zubom tlak, mravenčenie, tŕpnutie a mám tik v oku . Tieto ťažkosti cítim hlavne večer a v noci, kým zaspím, inak mám celý deň pokoj a nemám žiadne ťažkosti. Lieky nezaberajú. Volala som doktorke a zub otvorila a znova prečistila a povedala mi, že na jednom koreni je zápal a že zub zápal absorboval s choroby. Pocity zmizli a všetko bolo v poriadku, ale len na 2 dni a potom to začalo znova ( prečistila mi to v piatok 19.5. ). Teraz je ten tlak o niečo výraznejší, aj to tŕpnutie je miestami oveľa intenzívnejšie. Mám pocit, akoby som už viac nemohla pohnúť tou časťou tváre a núti ma to dvíhat až kútik úst, akoby pre kontrolu, či si časť tváre vlastne cítim. Znovu sa objavil aj tik v oku. Opäť som volala zubárke, ale kvôli zdravotným problémom nepracuje a nemá mi to kto prečistiť. Je podľa vás normálne mať aj po opakovanom prečistení takéto problémy? Veľmi ma to obmedzuje, lebo od apríla mám neustále problémy. Začalo to bolesťou zuba, endodonciou, potom zápalom čelustných dutín a ten zápal absorbovala práva horná osmička, ktorú museli vytrhnúť kvôli veľkým bolestiam v sánke, ušiach a opuchnutým uzlinám. Hneď na to zub po endodoncii absorboval zápal a s ním nekončiace problémy. Začína to byť pre mňa psychicky náročné. Má význam ten zub ešte zachraňovať? Môže sa robiť extrakcia, ak je pri koreni zápal? Nehrozia potom nejaké ťažkosti? Rozmýšlala som, či by malo význam zatelefonovať svojmu pediatrovi, možno zmení liečbu na ten zápal dutín, lebo stále užívam antibiotiká Doxihexal 200, jednu tabletku denne, až 18 dní . Nádcha aj príznaky choroby odzneli, ale aj tak v dutinách cítim tlak doslova od ucha k uchu cez hornú čeľusť, až popod oči sa mi rozpína to mravenčenie a všetky problémy. Môze byť, že mi tie antibiotiká nezaberajú dostatočne, a preto mám ten zapál v zuboch? Za odpoveď vám ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.