Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.

Dobrý deň , vo štvrtok mi extrahovali osmičku vpravo hore. Išla von veľmi jednoducho, trvalo to ani nie pol minútky. Po odznení anestézie som cítila iba ťahanie šitia. Viem, že mi dal do vnútra nejaký dren . Na druhý deň bolesti žiadne, len nepríjemný pocit, ale na 3.deň ten nepríjemný pocit rástol. Nie je to bolesť, neviem to presne opísať. Na 4.deň sú tie pocity intenzívnejšie, naozaj nepríjemné, sem-tam to zaštípe, ale tiež to nie je na užívanie liekov od bolesti . Je takáto bolesť na 4.deň v poriadku, alebo je možnosť, že tam je infekcia alebo sa tvorí suché lôžko? Vyplachujem corsodylom 2-krát za deň a dvakrát repíkom. Neprebublávam tekutinu v ústach, iba podržím na danej strane a vypľujem . Koľko by som mala dodržiavať inštrukcie od lekára (kašovitú stravu, nejesť nič mliečne…)? Na kontrolu mám ísť iba v prípade potreby, stehy sú rozpustné. Momentálne užívam antibiotiká Doxihexal, 1 tabletu denne, lebo som mala zápal čeľustnej dutiny, s ktorého ma začal aj bolieť zub. Za vašu odpoveď ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na váš názor k môjmu neobvyklému problému. Som pomaly týždeň od extrakcie pravej hornej šestky. Zub bol mŕtvy, s vykonanou endodonciou a po úplnom uzavretí začal bolieť. Bol stále problémový, citlivý na dotyk aj po endodoncii a stále pobolieval. Rozhodla som sa, že pôjde von. A práve po jeho vytiahnutí začali poriadné problémy. Druhý deň po extrakcii som mala také príšerné bolesti, že nezaberali ani analgetiká. Flector mi zabral tak na 2 hodiny. Išla som späť k doktorovi, ale nenašiel dôvod problémov. Dostala som Dalacin a Entizol. Užívam ich 4 dni a bolesti mám stále. Síce oveľa menšie, ale je to zvláštna bolesť, ktorá sa ťahá od nosa po ucho, pichá a omína ma v rane po extrakcii a líce ma bolí ako modrina. Vedľajší zub ma bolí na dotyk. Po kontrole lekár usúdil, že rana sa hojí a nevidí dôvod mojich problémov. Povedal, že uvidíme, ako zaberú lieky a že to bude neurologického pôvodu. Moja otázka je, či sa mohol poškodiť niektorý nerv? Je možné, aby začal bolieť aj vedľajší zub alebo sa bolesť prenáša? Čo mám ešte urobiť? Každý deň som na analgetikách. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Syn má práve 2 roky. Kvôli cumľu má zle tvarované zuby. Bolo nám povedané, že ho máme okamžite dať preč, pretože v 2,5 r. sa tvaruje ústne podnebie a musí sa vytvarovať správne. Zbavili sme sa fliaš s cumľom, odstránili sme cumeľ z poobedného spánku a aj večer bez neho zaspí. Avšak vždy sa v noci zobudí so strašným revom, ubližuje nám aj sebe, nereaguje (zrejme nočný des). Odkedy nemá cumeľ, tak tieto nočné stavy sa zhoršili a sú častejšie. Dokáže doslova prevrieskať, akoby sme mu ubližovali, aj 4h vkuse a už sa bojím, ze to začnú susedia riešiť. To nás prinútilo mu dať cumeľ, ale potom, keď sa upokojí a zaspí mu ho vždy vyberám. Moja otázka znie, či tá 1h v noci môže mať stále vplyv na zle vyvinuté ústne podnebie alebo sa nemusím báť? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, prosím Vás, aký máte názor na toto? Mojej dcérke plombovali medzizubný kaz na mliečnych zuboch asi pred mesiacom. Všimla som si, že plomba sa začala kývať a netesní dobre. Dcérka pekne spolupracovala pri plombovaní, takže nemalo by sa tam nič dostať, čo by tam nemalo byť. Objednali sme sa na opravu, len teda by som chcela vedieť aj nejaký iný názor, že čo to mohlo spôsobiť. Chodíme k zubárovi, o ktorom mi už viac mamičiek z okolia hovorilo, že s ním majú zlú skúsenosť a že im detské plomby tiež vypadli. Môže to byť tým, že mliečne zúbky sú krehkejšie a plomby dobre nedržia, alebo hľadať iného zubára? Ďakujem pekne!

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.