Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dobrý deň, trápi má opuch dolnej čeľuste. Začalo to miernou bolesťou a pocitom ťahania sánky ako je zub 7 a mám za ním neprerezanú osmičku. Po zuboch 4 až 7 som si klepala kefkou a nebolia ma. Ani ďasno vzadu ako je tá osmička ma nebolí. Chcem sa opýtať, či to môže byť tá osmička? Nejaké rastové bolesti alebo začala tlačiť na 7 a tým pádom tieto zuby tlačia na seba? Bola som aj u všeobecného lekára, skontroloval mi aj uši a pozeral aj miesto, kde je tá osmička. Povedal, že je to všetko v poriadku, že to nemám ani opuchnuté, ani začervenané. Ďasná mi pri čistení nekrvácajú a kazy tam nemám. V júli som bola na preventívnej prehliadke a robili mi aj RTG, kazy tam neboli žiadne. Ďakujem z aodpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, keď dlhšie žujem na pravej strane, zvykne ma bolieť ďasno medzi posledným a predposledným vrchným zubom. Nie je to pre mňa nič nové, stačí nastriekať antiseptickým sprejom a 1-2 dni byť na kašovitej strave. Teraz ma to ale bolí už vyše týždňa, je to síce už lepšie, ale aj tak na tej strane stále nemôžem jesť. Zuby sú na dotyk nebolestivé, bolí len ďasno, keď si naň zatlačím – spredu, zozadu a aj medzi zubami. Niekedy ma to zabolí tak, ako keby vnútri až v kosti. K zubárke som objednaná, ale až za dva týždne. Môžem dovtedy niečo robiť? Čistím niťou, medzizubnou kefkou, striekam si tam sprej a vyplachujem repíkom. Viete mi poradiť, čo by som tam mohla mať? Nemám teplotu ani žiadné iné problémy. Doktorke som to už spomínala dávnejšie, že ma to ďasno zvykne bolievať, povedala, že kaz tam nemám a ďasno je zrejme citlivé, preto občas rozbolí. Ďakujem pekne.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom používania kofferdamu. V pondelok ráno som bola vŕtať hornú sedmičku vľavo, pričom moja zubárka použila kofferdam. Chápem význam a pomoc pri použití tejto blany, ale je streda večer a celá ľavá horná polovica ďasna je začervenaná. Mám tam podliatiny krvi a dosť to bolí. Vôbec si nemôžem umyť zuby, o medzizubnej kefke ani nehovorím. Predpokladám, že je to z upevnenia tých kovových súčastí na ďasno. Je to normálna reakcia alebo mám na to nabudúce upozorniť lekárku? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.