Stomatologická poradňa

MDDr. Karin Ráczová

V roku 2015 úspešne ukončila 6-ročné doktorské štúdium s titulom Medicinae dentalis doctor. Momentálne pracuje v zubnej ambulancii v Lučenci. Vo svojom voľnom čase sa venuje vzdelávaniu rodičov v projekte Zdravý Smile. Zameriava sa na témy včasnej prevencie zubného kazu našich detí.

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.

* V našej stomatologickej poradni sa snažíme zachovávať autenticitu vami kladených otázok.
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dobrý deň, p.doktorka. Cca pred 2 týždňami som si náhodne nahmatala hrčku na vnútornej strane líca. Je pohyblivá, tvrdá, tvarom cca ako haluška. Nebolí a nijak ma neobmedzuje. Vlastne ani neviem, koľko ju tam môžem mať. Nahmatala som si ju náhodne. Je veľkosti cca 2×1 cm. Zubár ma objednal až o mesiac. Môže sa jednať o zapálenú slinnú žľazu? Lekár mi pred cca mesiacom osadil mostík na tej strane, kde mám túto hrčku. Viackrát som si všimla (hlavne prvý týždeň-dva), že som si sem-tam zahryzla do vnútornej strany líca. Najmä kým som si zvykla na mostík. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň. Mám 22 rokov a už nejaký ten rok sa mi prerezáva 8-čka. Teta je sestra u zubára a hovorila, že zub sa prerezáva správne, tak, ako má. Zub ma sám o sebe nebolí, avšak sa mi o ten zub derie ďasno pravého líca, blízko pri tom výčnelku 8-čky. Nie teda to miesto, kde sa prerezáva, ani samotná 8-čka, ale ďalej od toho. Je to dosť odreté a naozaj to nepríjemne bolí, keď si tam prejdem jazykom. Dávala som si na to Dentinox a teraz mi v lekárni odporučili Curaprox perioplus gel.  Bolí to už nejaký 3.deň. Malo by to ustúpiť samo, alebo sa mám obávať návštevy zubára? Dosť sa totiž zubárov bojím… Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, keď dcére rásli predné horné zúbky, jednotky a dvojky, mala na nich bielu škvrnu. Keď mala rok, boli sme u zubárky a tá povedala, že sa jej odvápňujú a že ich treba len čistiť. Zúbky čistíme večer aj ráno. Teraz má dcéra 2 roky, rastú jej 3 stoličky naraz. Najviac ma trápi, že teraz, ked jej rastú stoličky, nechce ani otvoriť ústa kvôli umývaniu zúbkov. Doteraz s tým nebol problém. Dá sa nejako spomaliť odvápňovanie zúbkov? A ako ju motivovať, aby otvorila ústa? Ani rozprávky, ani pesničky, nič nezaberá. Ako jej zachrániť zúbky, aby jej nevypadali už ako 3-ročnej? Druhá dcéra má 3 roky a má všetky zuby v poriadku.

Zobraziť odpoveď »

Dobrý deň, už 2 roky si liečim zuby, ktoré mi môj pôvodný zubár endodonticky ošetroval, no vždy sa tam rozvinul zápal a o zuby som prišla. Jedná sa o 2 stoličky vľavo hore. Môj terajší zubár mi tam urobil zirkónový mostík. Pred 3 týždňami som podstúpila operáciu dutín, ktoré boli plné hnisu. Bolesti vľavo však neustúpili, tak som išla na cbct, kde sa ukázalo, že mám zvyšky plomby priamo pod dutinou. Je to okapsulované, takže sa to vraj riešiť nebude. Stále mám však bolesti medzi piliérnym zubom a členom, akoby mi tadiaľ pri každom prehltnutí niečo prechádzalo. V pokoji mám pocit opuchu, no nie je viditeľný. Môj zubár tvrdí, že je to z tých dutín, ale rovnaké pocity mám už dlhodobo. Viete mi poradit? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď »

Máte otázky o zdraví ústnej dutiny, bielení zubov alebo otázky týkajúce sa dentálnej hygieny?
MDDr. Karin Ráczová vám odpovie.